fbpx

Otsing

Avaldatud 16.08.2021 | 10.27

Rozentalsi näitust Kumus külastas Tarja Halonen

Tarja Halonen näitusel. Foto: Eesti Kunstimuuseum

Laupäeval, 14. augustil väisas Kumu kunstimuuseumi Tarja Halonen, Soome endine president ja Ateneumi muuseumi nõukogu president.

Tarja Halonen külastas Kumu suure saali näitust “Janis Rozentāls. Elutants”, mis tutvustab Läti rahvusliku kunsti alusepanija ja läti kunstielu edendaja Janis Rozentalsi loomingut. Tarja Halonen andis külaskäigu järel näitusele väga positiivset tagasisidet.

Janis Rozentāls (1866–1916) oli 19.–20. sajandi vahetuse populaarseim ja mitmekülgseim läti kunstnik, kelle looming alates argistest rahvaelu stseenidest kuni sümbolistlike visioonideni toodi esmakordselt Eesti vaatajani suurel ülevaatenäitusel, kus ajastu vaim sulandub kunstniku elutantsuga. Näitus toimub koostöös Läti Rahvusliku Kunstimuuseumiga ja on korraldatud kunstniku 155. sünniaastapäeva puhul. Kodumaal peetakse Rozentālsi üheks oma aja mõjukamaks kultuuritegelaseks, kes nii oma loomingu kui ka kunstikriitiliste ja -teoreetiliste kirjutistega tõi Läti ja Baltimaade kunstiväljale Lääne-Euroopa uuemad kunstisuunad – impressionismi, juugendi ja sümbolismi. Värsketele tuultele avatud kunstnikuna püüdis ta oma teostes alati ühendada rahvusliku ärkamisaja ideaalid euroopalike moevooludega. Rozentāls oli erakordne looja, kes aitas tõsta Läti kujutava kunsti võrdväärsele tasemele kunstiloomega Euroopa silmapaistvates keskustes. Näitus on avatud 9. septembrini.

Loe näitusest rohkem siin.