fbpx

Otsing

Avaldatud 09.05.2023 | 11.31

Sirje Helme ja Tarmo Saaret said Kuningliku Põhjatähe ordeni

""
Sirje Helmele antud Rootsi Kuningliku Põhjatähe ordeni III klassi komandöri teenetemärk. Foto: Karel Zova

Eesti Kunstimuuseumi peadirektor Sirje Helme ja Niguliste muuseumi direktor Tarmo Saaret on möödunud nädalast Rootsi Kuningliku Põhjatähe ordeni kavalerid.

Sirje Helmele anti Rootsi Kuningliku Põhjatähe ordeni III klassi komandöri teenetemärk teenete eest Eesti ja Rootsi vaheliste suhete arendamise eest.

Tarmo Saaretile anti Rootsi Kuningliku Põhjatähe ordeni V klassi rüütli teenetemärk teenete eest Eesti ja Rootsi vaheliste suhete arendamise eest.

Põhjatähe orden (rootsi keeles Nordstjärneorden) on Rootsi autasu, mida antakse tsiviilteenete eest. Ordeni asutas 1748 Rootsi kuningas Fredrik I. Aastast 1975 antakse ordenit välja vaid välismaalastele, kel on olulisi teeneid välissuhete arendamisel Rootsiga, ja Rootsi kuningliku perekonna liikmetele.

Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf ja kuninganna Silvia ning Eesti president Alar Karis ja proua Sirje Karis külastasid 2. mail Niguliste muuseumis näitust “Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes”. Näituse keskmes on Michel Sittowi Tallinna töökojas 1510. aastatel valminud suurejooneline Bollnäsi Püha hõimkonna altariretaabel Rootsist ja Tallinna Kannatusaltar. Bollnäsi retaabli Tallinnasse näitusele toomine on erakordne sündmus ning näitab Eesti ja Rootsi kultuuriinstitutsioonide ja erialaspetsialistide usalduslikku ja sooja koostööd.