fbpx

Otsing

2+2=5 24.04.2009 – 23.08.2009

Adamson-Ericu muuseum
Täispilet: Adamson-Ericu muuseum
9 €
  • Perepilet: Adamson-Ericu muuseum
    18 €
  • Sooduspilet: Adamson-Ericu muuseum
    6 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Näitus

2+2=5

Taani-Eesti koostööprojekt „2+2=5” keskendub neljale tegevkunstnikule – Karin Röh ja Lorilea Jaderborg (Taani) ning Katrin Pere ja Urve Küttner (Eesti) – , kes tutvustavad töödega nii kodumaad kui ka erinevaid loomingulisi suundumusi. Samuti on kaasatud näitusele väike valik Adamson-Ericu loomepärandist.

Taani Suursaadik Kirsten Geelani ettepanekul aasta tagasi sõlmitud partnersuhetest sündinud näituseprojekt tutvustab kahe Taani kaasaegse kunstniku ja kahe sarnaste materjalidega töötava Eesti tegevkunstniku loomingut. Ühisteks märksõnadeks on kontaktid, seosed, põimumised. Ekspositsiooni on kaasatud Adamson-Ericu aegumatu sõnumiga taiestest tekstiile, ehteid ja metallvorme. Sellest ka projekti pisut intrigeeriv pealkiri 2+2=5”.

Projektiga seotud kunstnikud Karin Röh ja Lorilea Jaderborg Taanist ning Katrin Pere ja Urve Küttner Eestist kohtusid esmakordselt 2008. aasta septembris Tallinnas. Väljapaneku kaasaegne osa sisaldabki eelkõige viimase aasta jooksul valminud teoseid. Materjalidena on seejuures kasutatud hinnalisi kive, väärismetalle, merevaiku, lihtsaid looduslikke kive ja mitmesuguseid tekstiilmaterjale (lina, vill, siid, sünteetilised kiud jne). Mitmete spetsiifiliste traditsiooniliste tehnikate kõrval on kasutatud ka omanäolisi autoritehnikaid, avardades tänu eri kultuuride ja kunstiliikide vahel loodud seostele vaataja mõtteruumi.

Kunstnike ja inimeste vahelised kontaktid ning kultuuride põimumised on loonud ajast aega uusi väärtusi nii inimsuhetes kui ka eri autorite loomingulises biograafias. Tähelepanu vääriv detail antud projekti kontekstis on seegi, et eesti nooruk Eric Adamson reisis 1924. aasta lihavõttepühade ajal Berliinist Pariisi, õhutajaks ja kaaslaseks taanlasest kunstiõppur Eric Ochs. Paraku pole teada, milliseks kujunes tolle teise mehe saatus kunstnikuna. Aastast 1927 kunstnikunime Adamson-Eric kasutav noormees jäi aga Pariisiga seotuks järgnevaks kümneks aastaks. Hiljem taas Eestis tegutsedes kujunes temast kohaliku kunstielu isikupärane liider, armastatud õppejõud ja uuendusmeelne looja, kelle kunstilised otsingud on ka disainerina tekstiili ja metallehistöö alal nauditavad tänapäevalgi.

Adamson-Ericu muuseumi näitusepoliitika oluline eesmärk läbi aastate on olnud Eesti kunstielu elavdamine, nii on muuseumil hea meel võõrustada Taani ja Eesti kunstnikke ning anda projektile lisaväärtust mitmete töötubade ja sündmustega.

Kuraatorid: Ülle Kruus ja Kersti Koll
Näituse kujundaja: Peeter Pere
Trükiste kujundaja: Tuuli Aule
EKM töörühm: Kersti Koll, Liisi Lauer, Renita Raudsepp, Ellu Maar, Uve Untera, Heldur Pruuli, Aleksander Josing, Tiiu Luik

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, Taani Saatkond, Taani Kultuuri Instituut, AEROC AS.

Adamson-Ericu muuseumi suurtoetaja on OÜ Rimess.