fbpx

Otsing

Ain Mäesalu loeng. Kas pärlmutrist palverännumeened jõudsid Eestisse Pühalt maalt? 21.08.2024 | 17.00

Niguliste muuseum
Täispilet: Niguliste muuseum
14 €
  • Perepilet: Niguliste muuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Niguliste muuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Adriaen Isenbrandti või Albert Cornelise töökoda. Tallinna Kannatusaltari avatud vaade. Detail. 1510–1515 Eesti Kunstimuuseum
Loeng või vestlus

Ain Mäesalu loeng. Kas pärlmutrist palverännumeened jõudsid Eestisse Pühalt maalt?

Palverändurid on umbes pooleteist aastatuhande vältel külastanud väga sageli Jeesus Kristusega seotud pühapaiku Jeruusalemmas ja Petlemmas. Neist pühakohtadest toodi kaasa erinevaid meeneid, millest silmapaistvamad on valmistatud pärlmutrist.
Ettekandes tutvustatakse kolme Eestisse jõudnud pärlmutrist palverännumeenet, võrreldakse neid teistes maades asuvate analoogidega ja arutletakse vastavate esemete võimalike valmistamispaikade üle.

Loeng on osa Niguliste muuseumi näituse “Sinna ja tagasi. Liivimaalaste palverännud keskaegses Euroopas” (09.03.2024–08.09.2024) publikuprogrammist.

Erki Russowi kureeritud näitus võtab kokku keskaegsete liivimaalaste palverändudega seotud materiaalse ainese, tuues esmakordselt avalikkuse ette lõviosa Eestist-Lätist teada olevatest palverännuga seotud leidudest ühes kirjaliku-kunstilise pärandiga. Selle tulemusena selgub, et meie isiklikust vagadusest kantud palverännukultuur oli seniarvatust oluliselt rikkam nii käidud kohtade kui ka palverännupraktikate poolest.