fbpx

Otsing

Ajaloolise polstri ja mööblikanga konserveerimine. Diivanikomplekti põnev minevik ja uus elu 08.06.2022 | 18.00

Kadrioru kunstimuuseum
Täispilet: Kadrioru kunstimuuseum
12 €
  • Perepilet: Kadrioru kunstimuuseum
    24 €
  • Sooduspilet: Kadrioru kunstimuuseum
    8 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Meltzeri mööblivabrik (?) Rokokoostiilis istemööblikomplekt. 1876‒1900. Puit (pärn, kask), tekstiil, kullatis Eesti Kunstimuuseum
Loeng või vestlus

Ajaloolise polstri ja mööblikanga konserveerimine. Diivanikomplekti põnev minevik ja uus elu

Näitusel „Stiilsed asjad“ on eksponeeritud neorokokoo stiilis mööblikomplekt, mille põneva eluloo on avastanud ja halvas seisundis esemed uuele elule äratanud Tuuli Trikkant (pehme mööbli konservaator, Konserveerimis- ja Digiteerimiskeskus Kanut).

Traditsiooniline polsterdamine on pika ajalooga ala ning selle mõistmiseks ning konserveerimiseks on oluline mõista polstri kujunemislugu ning mõista ka traditsioonilisi võtteid. Pikka aega on polstrite konserveerimisel kasutatud restaureerivat lähenemist ning sellega on läinud kaduma informatsiooni valmistusajast ja materjalidest. Tänapäeval otsitakse uusi lahendusi, kuidas säilitada olemasolevat võimalikult palju ning polstri puudumisel taastada eksponeeritavus objekti kahjustamata.
Kahest tugitoolist ja diivanist koosnev komplekt oli dilemmasid ja väljakutseid pakkuv töö. Erinevate restaureerimisajalugude tõttu on kõik kolm eset väga erinevas seisus ning töö eesmärk oli nende ühtse välimuse taastamine Kadrioru muuseumi näituse „Stiilsed asjad“ jaoks.

Loengus tutvustab mööblikonservaator Tuuli Trikkant üle kolme aasta kestnud konserveerimistööde protsessi, valikuid ja väljakutseid, tutvustab erinevaid mööblivalmistamise tehnoloogiaid ja -võtteid, mis aitavad ajaloolist mööblit hinnata, dateerida ja ka säilitada.

Mööblikomplekti konserveerimine oli ka Tuuli Trikkanti magistritöö praktiliseks osaks. Magistritööga saab tutvuda Eesti Kunstiakadeemia andmebaasis.