fbpx

Otsing

Ajalugu pildis – pilt ajaloos 16.03.2018 – 05.08.2018

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Kaljo Põllu. Rukkilill. 1968. Eesti Kunstimuuseum
Kaljo Põllu. Rukkilill (detail). 1968. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Ajalugu pildis – pilt ajaloos

Asukoht: 3. korrus, B-tiib 

Näitusel saab näha, kuidas pildid on läbi aegade aidanud kujundada arusaama Eesti ajaloo tähtsamatest mälupaikadest – sündmustest, tegelastest ja sümbolitest. Minevikku kujutavate piltide kõrval on mütoloogia- ja pärandiainelised teosed, kuna ajalugu on nii mõnigi kord põimitud rahvaluule ja -kultuuriga.

Näitusel eesti olulisemate mälupaikade kaupa – eepos „Kalevipoeg“, soome-ugri päritolu, Tallinna vanalinn, muistne vabadusvõitlus, Jüriöö ülestõus, Mahtra sõda, 1905. aasta revolutsioon, Eesti Vabadussõda, 1940. aasta juunipööre, Teine maailmasõda ja Eesti taasiseseisvumine – esitatud pildid markeerivad kohaliku identiteedi muutumist ajas. Samas näitavad need pildid rahvusüleste motiivide mõju rahvuslikule ajalootõlgendusele: ettekujutust Eesti ajaloost on mõjutanud suhted baltisaksa ja nõukogude pärandiga, nagu ka rahvusvaheliselt levinud teemad ja vormivõtted.

Arusaam ajaloost põhineb paljuski piltidel. Ometi ei kõnele ajaloopildid mitte ainult nendel kujutatud minevikust, vaid ka oma loomise kaasajast. Suurepärase tõendi selle kohta pakub 1938. aastal Aleksander Bergmani (1940. aastast Vardi) Eesti Üliõpilaste Seltsi Tartu majja maalitud ja 1940. aastal Nõukogude võimude poolt suures osas hävitatud kolmeosaline seinapannoo „Kalevipoja õhtud“ – „Lipu õnnistamine“ – „Vabadussõtta minek“. Minevikusündmuste kõrval illustreerib see hästi ka 1930. aastate lõpule iseloomulikke ideid ja olustikku. Üle kümne meetri pikkune maal rekonstrueeriti näituse jaoks Eesti Kunstiakadeemia professori Hilkka Hiiopi juhtimisel.

Näitusega kaasneb mahukas raamat „Ajalugu pildis – pilt ajaloos. Rahvuslik ja rahvusülene minevik Eesti kunstis“. Raamat võtab kokku autorite rohkem kui viis aastat kestnud ajaloopildi uurimistöö, pakkudes esimest nii põhjalikku ülevaadet Eesti ajaloopiltidest varauusajast tänapäevani.

Näituse kuraatorid ja raamatu autorid: Linda Kaljundi ja Tiina-Mall Kreem
Näituse kujundaja: Liina Siib
Näituse ja raamatu graafiline kujundaja: Andres Tali

Töölehed:

Eestikeelne tööleht põhikooli III astmele
Eestikeelne tööleht gümnaasiumile

  • Tööleht uurib erinevate ajaloosündmuste kujutamist kunstis ja pakub võimalust korrata üle ka tähtsamad sündmused ja kuupäevad Eesti ajaloost. Ülesanded ühendavad endas nii ajaloo, kunsti kui ka kirjanduse.

Esindatud kollektsioonid: Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Kunstimuuseum, Eesti Sõjamuuseum – Kindral Laidoneri Muuseum, Eesti Üliõpilaste Selts, Pärnu Muuseum, Tallinna Kirjanduskeskus, Tallinna Linnamuuseum, Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu, Tartu Kunstimuuseum, Tartu Ülikooli kunstimuuseum, Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Näitus on osa Eesti Vabariigi 100. juubeli sündmuste programmist.