fbpx

Otsing

Ando Keskküla. Tehnodeelia ja tegelikkus 22.05.2020 – 13.09.2020

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Ando Keskküla. Vaade linnale (Natüürmort linna vaatega). Detail. 1976. Asukoht teadmata
Ando Keskküla. Vaade linnale (Natüürmort linna vaatega). Detail. 1976. Asukoht teadmata
Näitus

Ando Keskküla. Tehnodeelia ja tegelikkus

Asukoht: 2. korrus, suur saal

Ando Keskküla (1950–2008) loomingus võib alates selle kõige varasematest faasidest täheldada kaht juhtmotiivi, mis näivad teda jälitavat, moodustades nii tema kunsti põhilised poolused. Ühest küljest on küsimus asjade, tehiskeskkonna ja uute tehnoloogiate mõjus meie tegelikkustajule, mida käesoleva näituse kontekstis nimetatakse tehnodeeliaks. Tehnoloogia ja psühhedeelia mõiste loomingulisel ühendamisel saadud termin võiks Keskküla kontekstis tähistada selle uurimist, kuidas kommunikatsiooni, vaatamise ning tajumise tehnoloogilised abivahendid muudavad nii maailma tunnetamise viise kui ka isiksuseloome protsesse. Juba Keskküla diplomitööst leiab 1960. aastate radikaalsele meediateooriale viitava mõtte, et tehnoloogiad kui inimese „pikendused“ muudavad ka subjekti.

Teisest küljest aga läbivad tema loomingut esimesega tihedalt põimunud reaalsuse ja realismi, tegelikkuse ja kujutise suhete ning tegelikkuse illusiooniga manipuleerimise küsimused. See on illusioon, millega kunst mängib, ent mida ta samas uurib. Kui 1980. aastateni tegeles Keskküla nende küsimustega peamiselt maalikunsti vahendeid kasutades, aga ka animatsioonis, siis 1990. aastatel muutusid valdavaks uued interaktiivsed (video)tehnoloogiad, mis võimaldavad vaatajat kaasata ja tema tajudega manipuleerida hoopis teisel moel.

Kuueks alapeatükiks jaotatud näitus on nii temaatiline kui ka kronoloogiline, sest kontseptuaalsed pöörded tema loomingus kattusid üldjuhul teatud eluperioodidega, mil ta pühendus intensiivselt ühtedele või teistele küsimustele.

Virtuaaltuur näitusel

Kuraator Anders Härmi virtuaaltuur näitusel

Näitusel osalevad lisaks:
Ignar Fjuk, Jüri Okas, Avo Paistik, Urmas Pedanik, Kaljo Põllu, Ludmilla Siim, Andres Tolts, Heinz Valk, Ülo Õun jt.

Meeskond

Näituse kuraator: Anders Härm
Näituse koordinaator: Tiiu Parbus
Näituse kujundus: Anders Härm, Neeme Külm
Graafiline disain: Tuuli Aule

Täname:
Eesti Filmi Instituut, Eesti Kunstnike Liit, Eesti Rahva Muuseum, Eesti Rahvusringhääling, Sirje Helme, Aade Keskküla, Merle Keskküla, Ljuba Keskküla, Peet Lepik, Piret Luigend, Sven Pertens, Margus Punab, Veljo Sinivee, Elnara Taidre, Tallinnfilm, TalTech, Tartu Kunstimuuseum, Tehnolabor, Mare Vint, Eva-Maria Õunapuu

Tutvu ka peredele ja lastele valminud tegevuslehega.

Toetajad: