fbpx

Otsing

Andres Kure loeng „Kolm käsitlust keskkonnast: Lapin, Runge ja Okas“ 28.04.2022 | 17.00

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Jüri Okas. Rekonstruktsioon L 1. Sügavtrükk. 1975
Loeng või vestlus

Andres Kure loeng „Kolm käsitlust keskkonnast: Lapin, Runge ja Okas“

Loeng näituse „Mõtlevad pildid“ publikuprogrammi raames teemal „Kolm käsitlust keskkonnast: Lapin, Runge ja Okas“, mida viib läbi kunstiteadlane Andres Kurg.

Näituse linnateemaliste tööde taustal vaatleb loeng kolme Tallinna kunstniku – Leonhard Lapini, Sirje Runge ja Jüri Okase strateegiaid keskkonna käsitlemisel 1970. aastatel. Kõigile kolmele oli ajalooline linn inspiratsiooniallikaks, ent nende lähenemine keskkonnale oli teatud määral erinev ning ka teostesse jõudis eri kujul. Lapinil oli selle perioodi loomingu lähtekoht linna arhitektuuriajalooline kontekst, eriti varase modernismi uurimine; Rungel linn kui informatsioonikeskkond, mis kätkes endas ka nähtamatut ja sensoorset kihistust; ning Okasel entroopiline keskkond, mis registreeris moderniseerimisprotsessi pöördpoolt.

Alates 2016. aastast koostöös Ameerika Ühendriikides asuva Zimmerli Kunstimuuseumiga ette valmistatud uurimusliku näituse „Mõtlevad pildid“ keskmes pidi olema Baltimaade ja Moskva kunstnike dialoog 1970.–1980. aastatel. Paar nädalat enne näituse avamist alustas Venemaa Ukraina vastu sõda ning dialoogi pidamine lähiajaloo teemadel on saanud täiesti uue konteksti. Seda erakorralist olukorda arvestades toob Kumu kunstimuuseum hetkel publiku ette tühja saali, milles näituse tekstid on esitatud muutmata kujul ning algset teoste valikut tähistavad tühikud seintel. Näitus hakkab teostega täituma järk-järgult.

Näituse kuraatorid: Anu Allas (Eesti Kunstiakadeemia), Liisa Kaljula (Eesti Kunstimuuseum) ja Jane Sharp (Zimmerli Kunstimuuseum ja Rutgersi Ülikool)