fbpx

Otsing

Ants Laikmaa 150. Eesti Kunstimuuseum tuleb külla 04.06.2016 – 30.10.2016

Haapsalu raekoda
Ants Laikmaa pastell „Lääne neiu“. 1903. Detail. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Ants Laikmaa 150. Eesti Kunstimuuseum tuleb külla

Näitus on pühendatud Ants Laikmaa läbi elu kestnud sidemele Läänemaaga. Mitmed Haapsalu raekojas eksponeeritavad maalid kuuluvad kunstniku tuntuimate tööde hulka – nii kodutalus Paibal valminud varane portree vennatütar Almast, märgiline „Lääne neiu”, sulnis Marie Under, kaunis Linnamäe Lemmi kui ka ajalise telje lõpp-punkti tähistav „Talvemaastik”, vaade Taebla maja aknast. Samuti on näitusel tööd kõige lõunapoolsemalt reisilt Tuneesiast ja armsaks saanud Caprilt.

Näituse kuraator on Liis Pählapuu, kujundaja Liina Siib. Nende käe all valmis ka mullu novembrist selle aasta veebruarini Kumus toimunud Ants Laikmaa ülevaatenäitus „Vigala ja Capri“. Samuti andsid nad sel kevadel uue ilme Laikmaa muuseumi püsiekspositsioonile Taeblas. Sealne väljapanek on pühendatud Ants Laikmaad ümbritsenud inimestele.

Liis Pählapuu sõnul oli kunstnik Ants Laikmaa põnev isiksus. „Väga sageli kirjeldatakse teda rännumehe, omamoodi kahetise kunstnikuna, kes ühelt poolt pühendus rahvusliku kunsti loomisele ning kodumaa inimeste ja motiivide kujutamisele, teiselt poolt aga veetis suure osa oma parimatest loomeaastatest välismaal: Soomes, Itaalias ja mujal. Ta on väikese Eesti kunstiajaloo kontekstis kindlasti üks neid, kelle puhul võib imestada üksikisiku määrava rolli üle.“

Kuraator: Liis Pählapuu
Kujundaja: Liina Siib