fbpx

Otsing

Arutlus-töötuba „Takunöörist installatsiooni punumine” 23.03.2024
12.00–14.00

Kumu kunstimuuseum
Kursus või töötuba
Teemaüritus

Arutlus-töötuba „Takunöörist installatsiooni punumine”

Seoses näituse “Elisarion. Elisàr von Kupffer ja Jaanus Samma” avaprogrammiga toimub arutlus ja töötuba, mille käigus avab Karl Joonas Alamaa näitusega seotud loomingu tagamaid ning koostöös osalejatega valmistatakse tekstiilinstallatsioon, mis kuulub näituse koosseisu.

Teos, mis on punutud lihtsast ja maalähedasest takunöörist astub dialoogi Elisàr von Kupfferi aristokraatliku ja teatraalse loominguga ning jagab selle kerget mängulisust maailmaga, mis jääb väljapoole baltisaksa privileegi ahtat ringi.

Elisàr von Kupfferi elust ja loomingust peegeldub lisaks seksuaalsuse ja sooidentiteedile ka seisusega seonduv ebavõrdsus. Von Kupfferi omas ajas erakordne mõtte- ja väljendusvabadus oli siiski tõukunud tema päritolu priviligeeritusest, mis tagasihoidliku sotsiaalmajandusliku ja seisusliku lähtepositsiooniga inimestele tihtipeale kättesaamatuks võis jääda.

Töötoas osalejatega koostöös punutakse valmis installatsiooni viimane osa, mis annab võimaluse lihtsaid ning kättesaadavaid töövahendeid ja -võtteid kasutades panustada kunstiteose valmimisse.

Karl Joonas Alamaa on kunstnik ja disainer, kelle looming kätkeb endas inimeseks olemise argisust ja ühiskondlike konstruktsioonide lahkamist ning vaidlustamist. Tema lähenemine on erinevaid inimesi kaasav, tundlik ja analüütiline. Oma loomingus tegutseb Alamaa visuaal- ja etenduskunsti piirimail, tegeledes nii moe-kostüümi, installatsiooni kui ka performance’iga. Tihti on talle omane läheneda teemadele läbi tundliku ja kriitilise absurdi ning lähiajaloo vastuoluliste punktide.