fbpx

Otsing

Dora Gordine. Skulptor, kunstnik, disainer 17.04.2012 – 05.08.2012

Adamson-Ericu muuseum
Täispilet: Adamson-Ericu muuseum
9 €
  • Perepilet: Adamson-Ericu muuseum
    18 €
  • Sooduspilet: Adamson-Ericu muuseum
    6 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Adamson-Ericu muusemi hoone Lühike jalg 3
Näitus

Dora Gordine. Skulptor, kunstnik, disainer

Silmapaistva Euroopa naisskulptori Dora Gordine’i näitus Adamson-Ericu muuseumis

Adamson-Ericu muuseumis on publikule avatud Londonist toodud näitus „Dora Gordine. Skulptor, kunstnik, disainer”. Eestis kunstnikuteed alustanud Dora Gordine’ist kujunes Euroopas 20. sajandi esimesel poolel üks silmapaistvamaid naisskulptoreid.

Dora Gordine’i (1895–1991) särav loometee skulptorina sai alguse Tallinnast. Tema juudi päritolu perekond asus Liepājast siia arvatavasti aastal 1911. Elati Karl Burmani projekteeritud juugendmajas Tatari tänav 21b, sama katuse all Ants Laikmaa legendaarse ateljeekooliga. Juba veebruaris 1917 toimus Tallinnas Dora Gordine’i debüüt Viru tänaval avatud kino Passaaž ruumides toimunud Eesti Kunstiseltsi kolmandal näitustel.

Ent Eesti kultuuriloos on Dora Gordine jäänud mitmetel põhjustel aastakümneteks tahaplaanile. Põhjuseks võib olla 20. sajandi heitlik poliitiline kliima, mis soodustas paljude faktide mahavaikimist. 1928. aastal lahkus Dora Gordine Eesti Vabariigi kodanikuna lõplikult Tallinnast. Pariisi asunud kunstnik tegutses seal perioodiliselt juba 1924. aastast ning suutis end tol ajal veel üsnagi meestekeskses Euroopa kunstimaailmas jõuliselt kehtestada.

1920. aastate lõpus esines ta nimekates galeriides nagu näiteks Salon des Tuileries (Pariis), Alfred Flechtheimi galerii (Berliin ja Düsseldorf), Leicester Galleries (London) jm. 1936. aastal Gordine abiellus uuesti ning alustas elu Kingston Vale’s inglise kõrgseltskonna daamina, disainides ise oma kodumaja sisekujunduse. 1930. aastate keskpaigaks oli Dora Gordine’ist saanud üks tuntumaid naisskulptoreid kogu Euroopas. Tema art déco’likud puhta vormiga ja tihti eksootilise alatooniga skulptuurid pälvisid  head vastukaja. Gordine oli Briti Kuningliku Skulptorite Ühingu liige ning loominguliselt aktiivne veel 1960. aastatel.

Näitust võib vaadelda kui kahe põlvkonnakaaslase Dora Gordine’i ja Adamson-Ericu isikumuuseumite kohtumist Tallinnas. Dorich House’i muuseum on saatnud Eestisse 14 kaunist art déco’likku pronksskulptuuri ning arvukalt kunstniku loomingut, elukäiku ja kodumaja tutvustavat fotomaterjali. Andeka disainerina kujundas kunstnik ise Dorich House’i interjöörielemendid ning mööbli. Ka kunstniku enda väline imago on läbi aegade paljudel fotodel kajastatuna perfektne ja väljapeetud.

Londoni lähedal Kingston Vale’is asuv Dorich House Museum on Dora Gordine’i (ka Gordin, Gordina) ateljee- ning tema ja abikaasa iiri aristokraadi ja vene kultuuriloo professori Richard Hare’i (1907–1966) majamuuseum. 1936. aastal valminud kõrgklassi villa on säilitanud oma ajastuomase sisustuse ning arvukalt abikaasade huvidele ja harrastustele viitavaid artefakte. Täna kuulub majamuuseum Dorich House Kingstoni Ülikoolile.

1. juunil 2012 toimub Kumu auditooriumis Eesti, Soome ja Inglismaa kunstiajaloolaste osavõtul konverents „Modernistlik naine kunstis. Dora Gordine ja tema aeg.”

Näitus on koostatud Inglismaal, Dorich House’i muuseumi kollektsiooni põhjal.

Väljapaneku koostajad: kunstiajaloo professor Fran Lloyd, PhD Jonathan Black ning Dorich House’i muuseumi kuraator Brenda Martin.
Eesti Kunstimuuseumi poolsed koordineerijad: Juta Kivimäe, Ülle Kruus
Kujundaja: Inga Heamägi

Näitus toimub koostöös: Dorich House Museum, Kingston University London

Täname: Kultuuriministeerium