fbpx

Otsing

Eesti kunsti klassik. Adamson-Eric: mitmekülgne modernist 19.10.2019 – 02.02.2020

Järvenpää Kunstimuuseum
Adamson-Eric. Dekoratiivne seinataldrik.1937. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Eesti kunsti klassik. Adamson-Eric: mitmekülgne modernist

Soomes, Järvenpää Kunstimuuseumis avati näitus „Eesti kunsti klassik. Adamson-Eric: mitmekülgne modernist“. Näitus Eesti ühe silmapaistvama kunstiklassiku loomingust valmis Adamson-Ericu muuseumi ja Järvenpää Kunstimuuseumi koostöös ning kuulus Eesti Kunstimuuseumi 100. aastapäeva juubeliprogrammi.

Adamson-Eric (1902‒1968) on Eesti modernismiajaloo üks säravam esindaja, kes kujunes legendiks juba oma eluajal. Ta oli andekas ja erakordselt mitmekülgne looja – võrdselt tugev nii maalikunstis kui pea kõigis tarbekunsti ja disaini valdkondades. Ta oli ka aktiivne ja julge kaasarääkija Eesti kultuurielus, särav seltskonnainimene, kunstipoliitik ja kunstielu korraldaja ning sõjajärgsel perioodil ka väga hinnatud ja mitmeid põlvkondi mõjutanud kunstiõppejõud. Adamson-Ericu rikkalikus loomingus peegeldub ilmekalt Eesti maali- ja tarbekunsti areng enam kui nelja aastakümne jooksul.

Adamson-Ericu maaliloomingut iseloomustab tundlik värvimeel, maitsepeenus ja elegantne vaimukus. Kunstniku esteetiliste tõekspidamiste ja maalikäekirja kujunemisel oli määrav prantsuse maalikultuuri mõju. Ajastuomased stiilisuunad said tema maalides isikupärase tõlgenduse. Eesti tarbekunstis võib Adamson-Ericust rääkida kui uuenduslikust teerajajast, kes oma mõtteviisi, värske lähenemise ja isikupärase kujundiloomega avas uusi arengusuundi eesti keraamika, portselanmaali, nahk- ja metallehistöö ning tekstiili alal. Tema disainerikäekirja iseloomustab hea materjalitunnetus, julged värvilahendused ja dünaamiline dekoor.

Järvenpää Kunstimuuseumis toimuv näitus on üle aegade üks mahukam Adamson-Ericu loomingu esitlus. Eksponeeritud on pea 500 teost – maale, ehteid, keraamikat, metall- ja nahkehistöid, mööblit ning tekstiile. Näitusel on ka erakordne võimalus näha koos kõiki kolme Pariisi 1937. aasta maailmanäituse jaoks loodud kavandite järgi valminud vaipa, mis igapäevaselt on eksponeeritud Adamson-Ericu muuseumis, Eesti Pangas ja Välisministeeriumi saalis.

Näitus toimus Adamson-Ericu muuseumi ja Järvenpää Kunstimuuseumi laiema koostööprojekti raames ning tähistas Eesti Kunstimuuseumi 100 juubeliaastat.

Kuraator: Kersti Koll
Koordinaator: Hanna Nikander (Järvenpää Kunstimuuseum)
Näituse kujundus ja graafiline disain: Tiit Jürna