fbpx

Otsing

Eesti kunsti suur sõber. Alfred Rõude ja tema kollektsioon 28.01.2023 | 15.00

Mikkeli muuseum
Osalemine muuseumipiletiga
Aleksander Vardi. Alfred Rõude portree. Detail. 1933. Eesti Kunstimuuseum
Loeng või vestlus

Eesti kunsti suur sõber. Alfred Rõude ja tema kollektsioon

Loengusarja „Kunstikogumine 20. sajandil“ teine loeng on pühendatud Eesti kunstikogujale Alfred Rõudele, temast kõneleb Kadrioru kunstimuuseumi kuraator Anu Allikvee, 2019. a Rõude kogu näituse kuraator ja biograafilise raamatu koostaja.

Loeng tutvustab üht suurimat kunstikollektsionääri Alfred Rõudet (1896–1968) ja tema erakordselt rikkaliku (üle 12 000 teose) kunstikogu põhiteemasid ja tähtteoseid. Rõude pidas oma missiooniks koguda Eesti kaasaegset ning mõnel määral ka varasemat, sh baltisaksa kunsti. Tänu heale maitsele ja asjatundlikkusele hõlmas ta kollektsioon paljude eesti kunstnike tähtteoseid, mida täiendas rikkalik valik loomeprotsessi mõista aitavaid etüüde ja visandeid.
Samuti tuleb juttu kogu kujunemisest, milles mängisid olulist rolli kunstnikke toetavad metseenlikud ostud ja tellimused eesti autoritelt, eriti Eduard Wiiraltilt. Peale selle oli Rõude ka kunstiteoste päästja, sest ta otsis ja leidis neid kunstnike kunagistest elukohtadest.

Minu sisemisest ilumeelest ja päritud kunstiarmastusest võrsunud kunstikogu ei kõnele selle omaniku jõukusest, vaid püsivast tahtest ja energilisest püüdlikkusest ning suurest armastusest ja huvist eesti kujutava kunsti vastu.

Alfred Rõude