fbpx

Otsing

Eestimaa värvid. Richard Uutmaa (1905–1977) 01.07.2005 – 04.09.2005

Adamson-Ericu muuseum
Täispilet: Adamson-Ericu muuseum
9 €
  • Perepilet: Adamson-Ericu muuseum
    18 €
  • Sooduspilet: Adamson-Ericu muuseum
    6 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Richard Uutmaa. Kalarand. 1944. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Eestimaa värvid. Richard Uutmaa (1905–1977)

Näitus „Eestimaa värvid“ on pühendatud maineka eesti maastiku- ja olustikumaalija Richard Uutmaa 100. sünniaastapäevale.

Adamson-Ericu põlvkonnakaaslaste loomingu tutvustamine tänapäeva kunstipublikule on olnud tema isikumuuseumi üks prioriteete. Pärast Aleksander Vardi, Felix Randeli, Eduard Rüga ja mitmete teiste 20. sajandi alguses sündinud kunstnike näitusi on Adamson-Ericu muuseum jõudnud Richard Uutmaa (1905–1977) loomepärandi esitlemiseni. Uutmaa loomepärand on väikeses ulatuses olnud alaliselt kunstimuuseumide püsinäitustel Tallinnas ja Tartus, kuid kunstniku suurem isikunäitus Kadrioru lossis jääb juba veerandsajandi taha.

Olgugi, et Uutmaa on maalinud ka palju erinevaid Eesti vaateid, keskendub näitus Eestimaa värvid” eelkõige randlaste elu-olu kajastamisele. Muuseumi keldrisaalis võib näha valikut tundlikke akvarelle, mis peegeldavad aastaaegade vaheldumist looduses.

Eesti põhjarannikult Altja külast pärit Uutmaa lõpetas 1935. aastal Tartus kunstikooli „Pallas“. Aastatel 1944–1950 töötas ta maaliõppejõuna Tallinna Riiklikus Tarbekunsti Instituudis. Pärast seda oli Uutmaa kuni surmani vabakutseline kunstnik, püüdes seista väljaspool ideoloogiliselt kallutatud kultuuripoliitikat.

Uutmaa loomingut iseloomustab siiras ja vahetu kodumaa looduse ja inimese kujutamine. Tema maalides on palju inimlikku soojust, väärikust ja sügavat austust rannarahva lihtsa eluviisi vastu. Loojana arendas Uutma ennast aastakümnete jooksul pidevalt, see väljendus eelkõige tundlike valguse ja värvi kooskõlade otsimises ning huvitavate lahenduste leidmises. Maalides lähtus Richard Uutmaa peamiselt traditsioonilistest väärtustest ja esteetilistest kriteeriumidest.

Just värvikontrastide ning tehnilise isikupärase maneeri kaudu saavutas Richard Uutmaa oma töödes sedavõrd erinevaid meeleolusid, mis vastavad ilmastikus tekkivatele iseloomulikele valguskooslustele. Kohatine värviküllus võib asenduda ahtama paletiga, kuid alati on mõistetav nii autori selle ajahetke tundeseisund kui ka motiivi vahetu olemus. Näeme kõdunemist ning hääbumist fikseerivaid töid ja ka sügisesi hõõguvaid ning kolletavaid maastikke, talviseid sinkjate teravate varjudega puudegruppe ning sireli ja õunapuuõitesse mattuvat kevadist külamiljööd.

Suurepäraste koloristlike variatsioonide loojana tuntud maastikumaalide autori enda kodukant Altja on meistrit palju inspireerinud. Just sellel põhjusel koondab näitus „Eestimaa värvid” erinevatest kogudest randlaste eluga seotud teoseid ja peegeldab maaeluga seotud toonast olustikku laiemaltki. Randlased oma igapäevases elukeskkonnas enam kui pool sajandit tagasi on seekordses komplektis taotluslikult esile tõstetud. Kajastamist leiavad nii rannas tegutsevate külaperede toimetamised kui ka noorukeste karjalaste poetiseeritud varjundiga argipäev. Maaliliste motiividega on esile toodud kalastamise kõrval ka heinategu ja lehmalüps.

Näitusel eksponeeritud tööd kuuluvad Eesti Kunstimuuseumile, Tartu Kunstimuuseumile ja erakogudele.

Kogu näituse vältel on kooligruppidel võimalus tellida ekskursioone kunstiteadlase juhtimisel või osaleda haridusprogrammis “Ranna, mere ja taeva maalimine”, mida juhendab muuseumipedagoog Liisi Lauer.

Näituse kuraator: Ülle Kruus

Täname: Tartu Kunstimuuseum