fbpx

Otsing

Eesti Kunstimuuseum 101: sünnipäevaekskursioon Greta Koppeliga 17.11.2020 | 17.00

Mikkeli muuseum
Tundmatu meister,. Taldrik kolme dao geeniusega. Kangxi stiilis. 1662. Johannes Mikkeli kogu, Eesti Kunstimuuseum
Näitusetuur

Eesti Kunstimuuseum 101: sünnipäevaekskursioon Greta Koppeliga

Eesti Kunstimuuseum kutsub 101. sünnipäeval kõiki külla tutvuma muuseumi eri majade püsiekspositsioonidega. Teisipäeval, 17. novembril kell 17 tutvustab kuraator Greta Koppel Mikkeli muuseumi püsiekspositsiooni.

Muuseumi püsiväljapanekus on eksponeeritud Johannes Mikkeli (1907–2006) kunstikogu, mille kollektsionäär kinkis muuseumile ning mis alates 1997. aastast on eksponeeritud kunagises lossi köögi hoones Kadriorus.

Johannes Mikkeli on üks Eesti olulisemaid kunstikogujaid. Tema enam kui 600 esemest koosnev Lääne-Euroopa vanema maali ja graafika ning Euroopa, Venemaa, Hiina ja Jaapani keraamika kollektsioon on kogutud Eestis nõukogude perioodil, mil ideoloogia tasandil väärtustati uue ühiskonna loomist vana põrmule ning soositi eraomandi asemel kollektiivsust. Seda arvestades mõjuvad erandlikult nii Mikkeli isik kui ka tema kogumiskirg, mis ei juhindunud kindlatest koolkondlikest ega žanrilistest eelistustest, vaid koondas enda ümber kõike vana, väärikat ja kaunist.
Igal teosel tema kogus oli ka oluline koht Euroopa kunstiloos, olid need siis maalid või estampgraafika kunstiajaloo suurnimedelt: Dürerilt, Tizianilt, Rubensilt, Velasquezelt. Või vana Euroopa vallitanud Mingi dünastia sinivalge portselan Hiinast ning 18. Sajandil uue eeskujuna ja staatuse sümbolina tuntust võitnud Meisseni portselanimanufaktuuri teosed. Autori- ja valmistajanimega sama olulised olid esemete kohta käivad legendid, mis sidusid teoste loo silmapaistvate ajalooliste isikute ja sündmustega.
Johannes Mikkeli kunstikogu tähtsus ei peitu vaid selle kunstiajaloolises väärtuses, vaid eelkõige selle kogumisega seotud kontekstis.

Osalemine muuseumipiletiga, vajalik eelregistreerimine.
Kohtade arv on piiratud.