fbpx

Otsing

Ekskursioon kuraatorite ja kunstnikuga näitusel „Elisarion“ 23.03.2024 | 14.00

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Elisàr von Kupffer. Uus liit. Detail. 1915–1916. Elisarioni keskus, Minusio omavalitsus
Näitusetuur

Ekskursioon kuraatorite ja kunstnikuga näitusel „Elisarion“

Ekskursiooni juhivad näituse „Elisarion. Elisàr von Kupffer ja Jaanus Samma“ kuraatorid, ajaloolane Hannes Vinnal ja folklorist Andreas Kalkun, ning näitusel osalev kunstnik Jaanus Samma.

Näitus toob kokku baltisaksa taustaga Elisàr von Kupfferi (1872–1942) ja eesti kunstniku Jaanus Samma (snd 1982) loomingu. Kui Elisàr von Kupfferi loomingus tõusevad esile romantilised vaated hääbuvale seisusühiskonnale, siis Jaanus Samma nüüdiskunstnikuna tegutseb märksa egalitaarsemas keskkonnas. Millised olid Kupfferi tähenduste ruumi piirid ning milliseid keelelisi, ruumilisi ja klassikuuluvuslikke tähendusi pakuvad välja Samma teosed?

Elisàr von Kupfferi antiigi ja renessansi mõjudega homoerootilised maalid on näitusel dialoogis Jaanus Samma teostega, mis uurivad eesti talupoegade seksuaalsust ja kväärivad rahvakunsti. Kõrvutustes tõusevad esile sajandeid saksakeelse eliidiga kõrvuti elanud talupoegade suhted oma valitsejatega, võõristuse ja iha segunemine, mäng kõrge ja madalaga. Jaanus Samma on näituse jaoks loonud uue videoteose „Õndsate selge ilm“. Seda täiendab Karl Joonas Alamaa maalähedane installatsioon „Piiratud lõbu“.

Üritus on osa näituse „Elisarion. Elisàr von Kupffer ja Jaanus Samma“ avaprogrammist.