fbpx

Otsing

Ene-Liis Semper 14.10.2011 – 31.12.2011

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Näitus

Ene-Liis Semper

Asukoht: 5. korrus, kaasaegse kunsti galerii

Rahvusvaheliselt ühe tuntuima Eesti kunstniku Ene-Liis Semperi isikunäitus. Tervet viiendat korrust hõlmav näitus on ruumiinstallatsiooni ja videokunsti süntees. Semperi senistest isikunäitustest on see kunstniku sõnul töömahukaim ning mastaapseim, olles samas ka Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 kunstiprogrammi üks olulisem projekt.

Eha Komissarovi sõnul leiab vaataja, kes tuleb näitusele kohtuma Semperi varasematele töödele iseloomuliku vägivaldse autistliku subjektiga, eest muutunud kunstnikupositsiooni. “See kasutab nihkes maailma kõnetamisel otsustavalt teisenenud visuaalsete vahendite arsenali,” ütles Komissarov. “Objektidesse integreeritud videoprojektsioonid loovad uusi sünergiaid ja kutsuvad esile totaalseid tajunihestusi.”

Video- ja installatsioonikunstniku ning Teater NO99 ühe kunstilise juhi Ene-Liis Semperi loodud näitus on kohaspetsiifiline väljapanek. Emotsionaalselt kannavad näitust teatud eksistentsiaalsed hoiakud ning liikumine abstraktsete kujundite ja intiimsete hetkede vahel.

Käesoleval väljapanekul astuvad dialoogi mõned varasemad Ene-Liis Semperi videod ning spetsiaalselt selle näituse jaoks valminud uued tööd. Neile loob konteksti mastaapne labürint, rafineeritud ruumiinstallatsioon, mis on ühtlasi ulatuslik sissetung Kumu traditsioonilisse arhitektuuri ning omaruumi loomine keset museion’it. Näitusel on selgelt tajutavad ka need viis aastat, mis on möödunud viimasest Semperi isikunäitusest.

Näeme mitte ainult Teater NO99 terava, vaimuka ja väga mitmepalgelise esteetika peegeldusi, vaid ka teatri lavastusi kandvate emotsionaalsete hoiakute, tähelepanekute ja reaktsioonide teistmoodi tulemist. Samas näeme ka vastuolulisi hetki ühe inimese elust. Need hetked on ühtaegu nii tundlikud kui ka halastamatud, võluvad oma poeetilisuses ning haigettegevad oma aususes.

Ene-Liis Semperi isikunäitus on Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 kunstiprogrammi üks olulisem ning suurem näitus.

Kuraator: Eha Komissarov

Toetaja:
Teater NO99