fbpx

Otsing

Välja müüdud! Eriekskursioon „Tallinna Niguliste kiriku peaaltari retaabel ja püha Nikolause lood“ 21.12.2023 | 18.00

Niguliste muuseum
Tallinna Niguliste kiriku peaaltari retaabel. Lübecki meistri Hermen Rode töökoda. 1478–1481
Näitusetuur
Teemaüritus

Välja müüdud! Eriekskursioon „Tallinna Niguliste kiriku peaaltari retaabel ja püha Nikolause lood“

Jõuluaja õhtused eriekskursioonid on pühendatud Niguliste muuseumi tähtteosele – Tallinna Niguliste kiriku peaaltari retaablile – ja jõuluvana eelkäija püha Nikolause legendile. Vaid kahel korral toimuvatel ekskursioonidel avaneb erakordne võimalus näha retaablit kõigis kolmes vaates, sealhulgas täielikult avatud pidulikus asendis.

Tallinna Niguliste kiriku peaaltari retaabel on üks uhkemaid ja paremini säilinud hiliskeskaegseid Põhja-Saksa altariretaableid kogu Euroopas. See telliti Lübecki meistri ja maalija Hermen Rode töökojast ning valmis aastatel 1478–1481. Kahe tiivapaariga retaabel kuulub mõõtmetelt 15. sajandi hansalinnade suurimate ja uhkeimate altariretaablite hulka. Poolavatud asendis on kahel vasakpoolsel tiival kujutatud Niguliste kiriku kaitsepühaku püha Nikolause legende ja kahel parempoolsel tiival Tallinna kaitsja, Marseille’ püha Viktori lugusid. Täielikult avatud, kõige pidulikumas asendis on kujutatud kahes reas üle kolmekümne kullatud ja värvitud pühakuskulptuuri. Ekskursioonil räägitakse ka nende pühakute tähendusest ja austamisest keskaegses Tallinnas ja Liivimaal.

Ekskursioone viivad läbi Niguliste muuseumi direktor Tarmo Saaret (4. detsembril) ja muuseumi kuraator-programmijuht Merike Kurisoo (21. detsembril).

Piletid saadaval Piletilevis.
Kohtade arv on piiratud, seega soovitame piletid soetada varakult.