fbpx

Otsing

Eriekskursioon näitusel „Talomuro ilmaruum. Lõuna-Eesti loojad“ 07.12.2021 | 18.00

Kumu kunstimuuseum
Hind
20 €
Karl Pärsimägi. Autoportree pärlitega (detail). U 1935. Eesti Kunstimuuseum
Näitusetuur

Eriekskursioon näitusel „Talomuro ilmaruum. Lõuna-Eesti loojad“

Teisipäeva õhtuti, kui muuseum on tavakülastusteks juba suletud, avaneb Kumu publikuprogrammi raames kunstihuvilistel eriline võimalus tutvuda esimese Lõuna-Eesti kultuurile ja sealsete autorite loomingule pühendatud näitusega „Talomuro ilmaruum. Lõuna-Eesti loojad“, kus vaadeldakse lähemalt kunstnike ja kohavaimu suhet ning Lõuna-Eesti mõju Eesti kunstimaastikul.

Väljapaneku rõhuasetus on 19. sajandi lõpust kuni Teise maailmasõja lõpuni, sest just sel ajal toimus lisaks üldisele rahvusliku ja poliitilise eneseteadvuse defineerimisele kitsam paikkondlik identiteediloome, mis haaras ka Lõuna-Eestit.

Teoseid eksponeeritakse ligi viiekümnelt kunstnikult, nende seas Karl Pärsimägi, Konstantin Süvalo, Jaan Vahtra, Eduard Rüga, Villem Ormisson, Jaan Koort, Peet Aren, Konrad Mägi, Ants Murakin, Roman Nyman, Andrus Johani ja Eduard Wiiralt. Eriliselt tõstab näitus esile Eduard Timbermanni, kelle erakordne looming on jäänud siiani väärilise tähelepanuta.

Publikuprogrammis osalejad saavad ajastut hästi tundva kuraatori ja kunstiajaloolase Liis Pählapuu toel süveneda valitud kunstnike omanäolisesse loomingusse. Pählapuu lõpetas 2005. aastal Tartu Ülikooli kunstiajaloo osakonna. Aastatel 2012–2018 töötas ta kuraatorina Kumu kunstimuuseumis. Hetkel tegutseb vabakutselise kuraatori ja kunstiteadlasena.

Kohtade arv on piiratud, mistõttu soovitame piletid soetada varakult.