Erki Russowi loeng. Peotäis mulda, mütsitäis märke. Keskaegsetest palverännusuveniiridest 14.03.2024 | 17.00

Niguliste muuseum
Täispilet: Niguliste muuseum
  • Perepilet: Niguliste muuseum
  • Sooduspilet: Niguliste muuseum
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
Püha Oda ja teiste keiserlike reliikviate näitamine Nürnbergi peaturul 1487. aastal. Detail. Staatsarchiv Nürnberg, Inv.-Nr. Rst. N. Handschriften Nr. 399a.
Loeng või vestlus

Keskaegses Euroopas ringi liikunud palverändurid külastasid oma teekonnal erinevaid kultuskohti ning tõid sealt kaasa mitmesuguseid meeneid.

Ettekandes tutvustatakse suveniiride valmistamise traditsiooni, esitletakse seotud esemeleide ning arutletakse palverännusuveniiride mitmekülgse kasutuskeskkonna üle.

Loeng on osa Niguliste muuseumi näituse “Sinna ja tagasi. Liivimaalaste palverännud keskaegses Euroopas” (09.03.2024–08.09.2024) publikuprogrammist.

Erki Russowi kureeritud näitus võtab kokku keskaegsete liivimaalaste palverändudega seotud materiaalse ainese, tuues esmakordselt avalikkuse ette lõviosa Eestist-Lätist teada olevatest palverännuga seotud leidudest ühes kirjaliku-kunstilise pärandiga. Selle tulemusena selgub, et meie isiklikust vagadusest kantud palverännukultuur oli seniarvatust oluliselt rikkam nii käidud kohtade kui ka palverännupraktikate poolest.