fbpx

Otsing

Floridante: Euroopa tippsolistid II. Tuuri Tede, Peter Spissky 12.11.2023 | 19.00

Niguliste muuseum
Kontsert

Floridante: Euroopa tippsolistid II. Tuuri Tede, Peter Spissky

Floridante läbi hooaja kestev neljast kontserdist koosnev sari “Euroopa tippsolistid” toob kokku Eesti tippsolistid ja nende sõbrad-lavapartnerid Euroopast.

Floridante: Peter Spissky ja Terje Männi – viiulid; Hanna Maria Semper – vioola; Villu Vihermäe – tšello; Regina Udod – kontrabass; Paul Daniel – barokk-kitarr; Saale Fischer – klavessiin

Sarja teiseks kontserdiks novembris on metsosopran Tuuri Dede enda lavapartnerina külla kutsunud Eesti publikule juba mitmest suurporjektist tuttava Slovakkia päritolu ja Taanis resideeruva tippviiuldaja Peter Spissky, kes on tuntud kui mitmete Euroopa barokkorkestrite (sh Concerto Copenhagen) kontsertmeistrina. Tuuri ja Peter on koos esinenud juba arvukates projektides terves Euroopas. Muuhulgas esines Tuuri 2021. aastal Haapsalu vanamuusikafestivalil Peter Spissky orkestri Camerata Øresundi solistina.

Kavas:

Telemann, Händel ja Purcell ning Ardo Ran Varrese uudisteose “Uudissõnu/Unarsõnu” esiettekanne. Teos valmib Floridante tellimusel projekti “Eesti miniatuurid” raames ning on kirjutatud ajaloolistele pillidele.

Barokkmuusika puhul räägitakse klassikalise retoorika ja loomuliku kõne olulisusest muusika loomisel ja ettekandmisel. Oma uudisteost planeerides tuli mulle meelde üks põnev raamat nimega “Uudis- ja unarsõnu” (T. Erelt, R. Kull, H.Meriste. Kirjastus “Valgus” 1985) See raamat sisaldab vanemaid, murdelise tüvega sõnu, mis on unarusse jäetud ja seega mõjuvad värskelt (hola, ihmjas, kaadama, luider, nugris, pihkama, suulas, tari, velbas), uuenduslikke sõnu, mis nüüd 38 aastat hiljem on tavapärased (andur, eend, eirama, haagis, helkur, jäide, kohuke, säilik, taidlema, ulme, veermik, üllitama) ning täiesti kummalisi ja veidraid uudissõnu (iibama, eetma, eluma, jallis, keetel, rõõnama, sürd, tõõbe, vasa).
Sarnasest loogikast lähtudes komponeerisin ka teose “Uudissõnu/Unarsõnu” kasutades komponentidena baroki elemente, nüüdismuusika võtteid ja unarusse jäänud runoviise.

Ardo Ran Varres

Enne kontserdi algust saab külastada Niguliste torni.