Giidide baaskoolitus Kadrioru kunstimuuseumis ja Mikkeli muuseumis 04.04.2022 – 06.04.2022

Kadrioru kunstimuuseum
Koolitus+eksamitasu

Koolituse hind 25 eurot ja eksamitasu 25 eurot. Koolituse eest saab tasuda koolituse toimumise kuupäevadel kohapeal pangakaardiga, sularahas või soovi korral arve alusel ülekandega.
Eksamitasu tasutakse eksami edukal sooritamisel. Üliõpilastele ja õpetajatele on vastava tõendi esitamisel eksamil osalemine tasuta.

Koolitus

Giidide baaskoolitus Kadrioru kunstimuuseumis ja Mikkeli muuseumis

Kadrioru kunstimuuseum korraldab 4. aprillist 6. aprillini giidide baaskoolituse, mis on mõeldud giiditöö huvilistele, kes sooviksid viia läbi ekskursioone kunsti keskel ning kellel puudub Kadrioru kunstimuuseumi litsents. Eelnev giiditöö kogemus tuleb kasuks, kuid pole eeltingimus koolitusel osalemiseks. Koolitusele tulijal peaks olema kindlasti huvi kunsti ja kunstiajaloo vastu.

Baaskoolituse käigus tutvustakse Kadrioru lossiansambli kui hoone ja arhitektuurimälestise ning kaasaegse muuseumikeskkonnaga. Kadrioru kunstimuuseumi ekspositsioonis leiduvaid kunstiteoseid käsitletakse koolitusel ajaloolisest, temaatilisest, lokaalsest ja Euroopa kultuuriloolisest kontekstist lähtudes. Kajastatakse muuseumi positsiooni ja ülesandeid nii Eesti kui ka rahvusvahelises kontekstis.

Registreeru koolitusele

Õppekava

Maht: 35 akadeemilist tundi, sh auditoorne töö: 15 ak tundi, iseseisev töö: 20 ak tundi.
Eeldus: koolitusel osaleja on läbi töötanud Kadrioru kunstimuuseumi muuseumijuhi (EKM, Kadrioru kunstimuuseum, 2014) ja Mikkeli muuseumi muuseumijuhi (EKM, Mikkeli muuseum, 2019)
Hindamisviis: Eksam
Õppejõud: koolitust viivad läbi Kadrioru kunstimuuseumi kuraatorid, kunstiteadlased

Eksami nõuded ja vorm

• Koolitus toimub eesti keeles.
  • Koolitus lõpeb kirjaliku testiga ja suulise eksamiga 3–5-liikmelises grupis seminari/näidisekskursiooni formaadis.
  • Eksami võib anda eesti või erikokkuleppel keeles, milles hakkate ekskursioone läbi viima.
  • Koolituse edukalt läbinutele ja giidieksami sooritanutele väljastatakse Kadrioru kunstimuuseumi giidi kvalifikatsiooni tõendav tunnistus, mis annab õiguse juhtida Kadrioru kunstimuuseumis (Kadrioru lossis ja Mikkeli muuseumis) ekskursioone ning osaleda uute näitustega seotud giidikoolitustel.
  • Koolitusperioodil (28.02. – eksamiperioodini) on koolitusel osalejal õigus külastada Kadrioru kunstimuuseumi ja Mikkeli muuseumi 2 korda tasuta (sissepääs nime alusel, nimekiri asub kassas).

Koolituse ja eksami tasu

Kohustuslik kirjandus

• Kadrioru kunstimuuseum. Muuseumijuht
    Koostaja ja toimetaja Greta Koppel. Teksti autorid Anu Allikvee, Greta Koppel, Tiina-Mall Kreem, Kersti Kuldna-Türkson, Aleksandra Murre, Kadi Polli. Tallinn: Eesti Kunstimuuseum, Kadrioru Kunstimuuseum, 2014.
  • Mikkeli muuseum. Muuseumijuht
    Koostaja ja toimetaja Greta Koppel. Tallinn: Eesti Kunstimuuseum, 2019.

Lisalugemist

• Kadriorg. Lossi lugu = Kadriorg. Palace’s story
    Koostanud Jüri Kuuskemaa, Aleksandra Murre, Mart Kalm, Kadi Polli. Tallinn: Eesti Kunstimuuseum, Kadrioru Kunstimuuseum, 2010
  • Kadriorg. Loss ja tema lugu = Kadriorg. Palace and its story = Кадриорг: дворец и его история
    Koostaja ja teksti autor Aleksandra Murre. Tallinn: Eesti Kunstimuuseum, 2008 + DVD Meie maailmanurk
  • Mai Lumiste. Kadrioru loss ja park. Tallinn, 1988
  • Jüri Kuuskemaa. Peeter I ja Katariina I Tallinnas. Valgus, 2004
  • Simon Sebag. Romanovid. Varrak, 2016
    Vene kunst Baltimaade kogudest. = Русское искусство из собраний стран Балтии = Russian art from the collections of the Baltic countries.
    Koostanud Tiina Abel ja Aleksandra Murre. Tekstide autorid: Tiina Abel, Aleksandra Murre, Ksenija Rudzīte, Irēna Bužinska, Dalia Tarandaitė, Živilė Ambrasaitė. Tallinn: Eesti Kunstimuuseum, Kadrioru Kunstimuuseum, 2011
  • Vene valitsejad. Valitsejaportreed Eesti kunstikogudest. Koostajad: Mai Levin, Aleksandra Murre. Tallinn: Eesti Kunstimuuseum, 2006
  • Vene valitsejate portreed. Portraits of Russian Tsars. Kevadkonverents 2007. Spring Conference 2007. – Eesti Kunstimuuseumi toimetised. Tallinna: Eesti Kunstimuuseum, 2008
  • Väike maaligalerii. Jutustusi vene kunstist. Kunst, 1992
  • Madalmaade kunst Kadrioru kunstimuuseumis = The art of the Low Countries at the Kadriorg Art Museum. Koostaja Greta Koppel. Tallinn: Eesti Kunstimuuseum, 2012
  • Lux aeterna: Itaalia kunst Leedu ja Eesti kogudes. Kataloog. Koostaja Kerttu Männiste. Eesti Kunstimuuseum – Kadrioru kunstimuuseum, 2014.
    Johannes Mikkeli kunstikogu.
    Tekstid Anu Allikvee, Ivar-Kristjan Hein, Greta Koppel, Kersti Kuldna-Türkson, Mai Levin, Alar Nurkse ja Kadi Polli. Eesti Kunstimuuseum – Kadrioru kunstimuuseum. Tallinn, 2008

Baaskoolituse korralduslikud küsimused:

Kerttu Männiste
Kadrioru kunstimuuseumi kuraator-koguhoidja

Õppetöö sisu ja ajakava

E, 4. aprill, Kadrioru loss

14.30–14.40 Tervitussõnad. Ülevaade koolituspäeva töökorraldusest. Aleksandra Murre, Kerttu Männiste
14.40–15.30 Kadrioru loss, I osa: powerpoint-programm banketisaalis. Aleksandra Murre
15.30–16.30 Kadrioru loss, II osa: ringkäik lossis. Aleksandra Murre
16.30–16.45 Paus
16.45–17.35 Vene kunst, I osa: loeng banketisaalis. Aleksandra Murre