Hilma af Klint. Abstraktse kunsti pioneer 13.03.2015 – 07.06.2015

• Perepilet: Kumu kunstimuuseum
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
Hilma af Klint. Kümme suurimat. Nr 3, Noorus, Grupp IV (detail). 1907. © Stiftelsen Hilma af Klints Verk Albin Dahlström, Moderna Museet
Näitus

Hilma af Klint. Abstraktse kunsti pioneer

Asukoht: 2. korrus, suur saal

Näitus toob vaatajate ette 20. sajandi alguse ühe innovaatilisema kunstniku unikaalse loomingu. Kuigi valminud eelmise sajandi alguskümnenditel, on Hilma af Klinti (1862–1944) teosed üllatavalt radikaalsed, abstraktsed, suureformaadilised ja salapärased ning neis on kasutatud oma aja kohta ebatavalisi värve. Kunstnik pühendas end reaalsuseülest vaimset dimensiooni valgustavale kunstile, mida mõistis kui olulist ülesannet. Suureformaadilisi abstraktseid töid hakkas Hilma af Klint maalima varem kui abstraktse kunsti pioneeridena tuntud Vassili Kandinsky, Kazimir Malevitš, Piet Mondrian ja František Kupka. Hilma af Klint ei tegelenud puhta värvi ja vormi abstraktsusega, vaid püüdis anda kuju nähtamatutele tasanditele. Erinevalt teistest hoidis af Klint oma abstraktset loomingut eluajal salajas, tundes, et publik ei ole võimeline teda mõistma. Oma testamendis märkis Hilma af Klint, et töid tohib näidata 20 aastat pärast tema surma.

Kunstiõpinguid alustas af Klint Stockholmi Tehnikakoolis, suundudes seejärel viieks aastaks Stockholmi Kuninglikku Kunstiakadeemiasse. Maalides kauneid maastikke, naturalistlikke portreid ja botaanilisi akvarelle, uuris ta põhjalikult end ümbritsevat maailma. Hilma af Klint hakkas aina enam huvi tundma tolleaegsete alternatiivsete vaimsete liikumiste, eriti spiritualismi, teosoofia ja antroposoofia vastu. Ta võttis osa seanssidest spiritualistlikus ringis Viisik (De Fem). Rühmituse aktiivsuse perioodil vahendas Hilma af Klint meediumina talle saadetud sõnumeid. Selle monumentaalseks märgiks on 193 tööst koosnev tsükkel „Templimaalid” (1906–1915), mida kunstnik pidas oma loomingus keskseks. Erinevatest seeriatest koosneva tsükli kõikehõlmavaks eesmärgiks on laiendada arusaama inimkonna ja universumi seostest ning näidata ühtsust, mis on duaalse, nähtava maailma ülene. Hilma af Klinti kujutatud maailm on justkui teaduslik süsteem, milles liigutakse makro- ja mikrodimensioonide vahel. Rohked sümbolid Hilma af Klinti töödel on kui uksed teise maailma, mida igal sisenejal on võimalus avada omal moel.

Hilma af Klinti radikaalset loomingut näidati esmakordselt avalikult 1986. aastal näitusel „The Spiritual in Art: Abstract Painting 1890–1985” (Los Angeles). Siitpeale on huvi af Klinti kunsti vastu aina kasvanud ning tema töid on näidatud mitmel rahvusvahelisel näitusel. Stockholmi Moderna Museeti koostatud näitusel saab kogeda Hilma af Klinti loomingulist pärandit kogu selle komplekssuses. Mitmed näitusel eksponeeritud tööd jõuavad publiku ette esmakordselt.

Kuraator: Iris Müller-Westermann (Moderna Museet, Stockholm)
Koordinaator: Liis Pählapuu
Näituse kujundus ja graafiline disain: Tuuli Aule