fbpx

Otsing

Ilu ahelad. Käevõrud läbi aegade 19.11.2011 – 07.04.2012

Adamson-Ericu muuseum
Täispilet: Adamson-Ericu muuseum
9 €
  • Perepilet: Adamson-Ericu muuseum
    18 €
  • Sooduspilet: Adamson-Ericu muuseum
    6 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Adamson-Ericu käevõru
Adamson-Eric. Käevõru. 1964-1968. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Ilu ahelad. Käevõrud läbi aegade

Adamson-Ericu muuseumis saab vaadata mahukat ülevaatenäitust käevõrudest: „Ilu ahelad. Käevõrud läbi aegade“. Väljapanek koosneb nii arheoloogilistest leidudest, Adamson-Ericu kavandatud käevõrudest kui mitmete Eesti muuseumide kollektsioonidesse kuuluvatest ehetest.

Inimese soov ennast ehtida on sama vana kui inimühiskond. Aegade algusest saati on kandnud ehteid nii mehed, naised kui ka lapsed, seejuures on ehitud kõiki kehaosi alates peast kuni varvasteni. Käesolev näitus tutvustab läbi aegade üht laiemalt levinud ja tänaseni soositud ehteliiki – käevõrusid.

„Ilu ahelad. Käevõrud läbi aegade“ on näitus, kus kahe kuraatori ja kahe kujundaja koostööst sündis esinduslik läbilõige Eestimaa põuest pärit arheoloogilistest leidudest (pronksiajast 13. sajandini), mis kuuluvad Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituudi kogudesse. Näitusel on esindatud ka nüüdisaegse professionaalse ehtekunsti tipptööd.

Mitmekülgselt andekas Eesti kunstnik Adamson-Eric (1902–1968) on oma esimese käevõrukomplekti disaininud vanemale õele Aurora Semperile 1932. aastal. Kahest võrdse laiuse, kuid eriilmelise kujundusega käevõrust sündis idee uurida sügavamalt käevõrude ajalugu Eestis.

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Tallinna Linnamuuseumi ja Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituudi Arheoloogiamuuseumi varamutest on eksponeeritud 311 museaali, mis kõik sisaldavad huvitavat sõnumit selle ehteliigi levikust ja kunstilisest väljendusrikkusest muinasajast tänapäevani.

Näituse koostajad: Ülle Tamla (arheoloog, TLÜ Ajaloo Instituut) ja Ülle Kruus (kunstiajaloolane, Adamson-Ericu muuseum)
Kujundajad: Jaana Ratas ja Kristi Paap
Haridus- ja publikuprogrammid: Liisi Selg

Täname: Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Tallinna Linnamuuseum ja Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituudi Arheoloogiamuuseum