fbpx

Otsing

Imetletud ja tõrjutud. Kassid ja koerad Idamaade kunstis 21.10.2020 | 18.00

Kadrioru kunstimuuseum
Täispilet: Kadrioru kunstimuuseum
12 €
  • Perepilet: Kadrioru kunstimuuseum
    24 €
  • Sooduspilet: Kadrioru kunstimuuseum
    8 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Utagawa Kuniyoshi (u 1797–1861). Neli kassi erinevates poosides. 1861. Värviline puulõige. Foto: Wikipedia
Utagawa Kuniyoshi (u 1797–1861). Neli kassi erinevates poosides. 1861. Värviline puulõige. Foto: Wikipedia
Loeng või vestlus
Publikuprogramm

Imetletud ja tõrjutud. Kassid ja koerad Idamaade kunstis

Kunstiajaloolane Anu Allikvee tutvustab kasside ja koerte kujutamist Vana-Ida kultuurides
2. loeng sarjast: Kunstiajaloo lühikursus „Kassid, koerad ja kunstnikud“

Kuigi India kunstis jäid koerad tavaliselt kõrvaltegelasteks, on nad ometi ka seal kujutatud alati inimese juures. Vähem sümpaatsed on indialastele kassid, samas kui islami kultuur põlgab hoopiski koeri ja armastab kasse. Vanas-Hiinas arenes seevastu tänapäeva Euroopaga sarnane lemmikloomakultuur, mis viis loomade kui kaunite ja armaste olendite portreteerimiseni. Tihti on koeri ja kasse kujutatud ka daamide seltsiliste ja laste mängukaaslastena. Sama kehtib üldjoontes ja Jaapani kohta, kus need loomad muutusid eriti populaarseks argielu kujutavatel värvilistel puulõigetel. Neid kujutasid ka suurimad jaapani puugravüüride meistrid nagu kolm Utagawa perekonnanime kandnud kunstnikku ‒ Kuniyoshi, Hiroshige ja Kunisada.

Loengu lõpus tutvustatakse ka Kolumbuse-eelse Ameerika julge üldistava vormiga loodud koerte kujusid ja nendest inspireeritud nõusid.

Anu Allikvee on lõpetanud 1985. aastal Tartu Ülikooli kunstiajaloolasena. Töötanud Eesti Kunstimuuseumis alates 1983. aastast teadurina. Alates 2000. aastast Kadrioru kunstimuuseumi välisgraafika osakonna kuraator. Oma uurimistöös on Anu Allikvee varem keskendunud baltisaksa kunstile, nüüd Lääne–Euroopa graafikale.
Ta on kureerinud näitusi, avaldanud erialaseid artikleid, osalenud teaduskonverentsidel Eestis ja Saksamaal, koostanud näitusekatalooge ning artikleid. Anu Allikvee on kunstiringkondades tuntud kui detektiiv, kes annab tundmatute kunstnike tundmatutele töödele tagasi nende nimed ja koha tulevases kunstiajalookirjutuses. Samas iseloomustab Allikveed oskus teha suuri üldistusi ja head nalja, mis muudavad tema loengud kütkestavaks. Inimesena on Allikvee suur kasside sõber, kes ise on päästnud kindlast surmast ühe tänavakassikese elu ning teinud temast Eesti Ekspressi superstaari.

Kursuse üldtutvustus

Loengutes käsitletakse kahe paljudele nii lähedase ja armsa looma – koera ja kassi – kujutamist kunstis läbi aegade, pöörates tähelepanu loomakujutiste erinevatele tähendustele ning loomadesse ja laiemalt loodusesse suhtumise muutumisele. Kronoloogiliselt ülesehitatud 7-osaline kursus tutvustab koera ja kassi kujutamist erinevates tsivilisatsioonides ja kultuurides ning maailmakuulsaid kunstnikke, keda traditsioonilises kunstiajaloos tuntakse kui madonnade või kõrtsistseenide, natüürmortide või portreede, maastike või laevade kujutajatena.