fbpx

Otsing

In memoriam: Johann Sebastian Bach ja Antonio Vivaldi 28.07.2023 | 18.00

Niguliste muuseum
Täispilet: Niguliste muuseum
14 €
  • Perepilet: Niguliste muuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Niguliste muuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Kontsert

In memoriam: Johann Sebastian Bach ja Antonio Vivaldi

In memoriam
Johann Sebastian Bach (ƚ 28.07.1750)
Antonio Vivaldi (ƚ 28.07.1741)

28. juuli on nii Johann Sebastian Bachi (1685-1750) kui ka Antonio Vivaldi (1678-1741) surma-aastapäev, mil korraldatakse mälestuskontserte mitmel pool üle maailma.

Mängivad ja kõnelevad tšellistid

Andreas Lend
Johannes Sarapuu
Aare Tammesalu

Weimaris tegutsedes (1707-1718) puutus Johann Sebastian Bach kokku Antonio Vivaldi loominguga, transkribeerides tema teoseid. See mõjutas tugevalt ka tema enda muusikat.
Mõlemad barokiajastu suurkujud olid eluajal tuntud kapellmeistrite ja interpreetidena, kuid nende ulatuslik helilooming vajus pärast surma unustusse. Bachi muusikat hakati avastama alles sajand hiljem, eelkõige tänu Mendelssohn-Bartholdyle. Kuna Bach oli teinud seadeid paarikümnest Vivaldi kontserdist, avastasid muusikateadlased Bachiga tegeldes ka Vivaldi muusika, kuid laiema avalikkuseni jõudis see alles 20. sajandil.
Seekordsel kontserdil, millega teeme sügava kummarduse kahele suurmehele, kõlab mõlema helilooja tšellole loodud muusika. Kuni 18. sajandini oli tšello peamiselt orkestripilliks, ühed esimesed tšellosonaadid lõi Antonio Vivaldi. Tšello tõi sooloinstrumendiks aga Bach – tema kuus tšellosüiti on jäänud tänini ületamatuks.
Bachi haud asub Leipzigi Thomaskirches, Vivaldi haua kohal on praegu Viini tehnikaülikool.
Kavas: Johann Sebastian Bach ja Antonio Vivaldi
Korraldajad: Niguliste muuseum ja 1987 asutatud Tallinna Rahvusvaheline Orelifestival (kunstiline juht prof Andres Uibo)