fbpx

Otsing

Inimene ja loom. Kassid ja koerad Eesti kunstis 25.11.2020 | 18.00

Kadrioru kunstimuuseum
Täispilet: Kadrioru kunstimuuseum
12 €
  • Perepilet: Kadrioru kunstimuuseum
    24 €
  • Sooduspilet: Kadrioru kunstimuuseum
    8 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Paul Burman (1888–1934). Koer maastikus. Detail. U 1916–1920. Õli, vineer. Eesti Kunstimuuseum
Paul Burman (1888–1934). Koer maastikus. Detail. U 1916–1920. Õli, vineer. Eesti Kunstimuuseum
Loeng või vestlus
Publikuprogramm

Inimene ja loom. Kassid ja koerad Eesti kunstis

Kunstiajaloo lühikursuse viimases loengus tutvustab kunstiajaloolane Mai Levin koerte-kasside kujutamist eesti kunstis.
7. loeng sarjast: Kunstiajaloo lühikursus „Kassid, koerad ja kunstnikud“

Kasse ja koeri on eesti kunstnikud kujutatud erinevatest aspektidest: kasse enamasti kui kodusoojuse sümbolit ja omapäi uitajat, koera kui ustavat seltsilist ja inimese abilist mitmesugustes tegevustes. Loeng esitab näiteid selle kohta eri ajajärkudel tegutsenud kunstnikelt, keskendudes kahele kunstnikule, muuhulgas silmapaistvatele animalistidele – Paul Burmanile ja Eduard Wiiraltile, kellest ühe lähenemine loomadele on kantud kõige elava ühtsuse tunnetusest, teine on varasemas loomingus rõhutanud inimese oleku peegeldust loomas, hilisemas aga looma individuaalsust kui respekti väärivat.

Originaalne kunstiajalookursus, mille viivad läbi Kadrioru kunstimuuseumi näituse „Alati meie kõrval. Kassid ja koerad 16.–19. sajandi kunstis“ kuraatorid Anu Allikvee ja Anu Mänd ning eesti kunsti ajaloo grand old lady Mai Levin.

Mai Levin on lõpetanud 1967. aastal Tartu Ülikooli kunstiajaloolasena. Töötanud Eesti Kunstimuuseumis alates 1961. aastast, olnud teadur, graafikaosakonna juhataja, teadusdirektor, praegu Eesti Kunstimuuseumi peaspetsialist. On peamiselt tegelenud Eesti 20. sajandi kunstiloo ja siinse modernse kunsti arenguküsimustega. Samuti on ta oma uurimis- ja näitusetegevuses keskendunud nii Eesti kui ka Lääne-Euroopa maalile ja graafikale.
Mai Levin on põhjalikult uurinud Eduard Wiiralti loomingut. Koostanud arvukalt näitusi, avaldanud katalooge, monograafiaid ja teadusartikleid.Mai Levin on kunstiringkondades tuntud ka kui paljude nn suurest kunstiajaloost välja unustatud või tõrjutud teemade uurija ja populariseerija. Eesti kunsti ajaloos vähe käsitlemist leidnud (lemmik)loomade teema on selle kohta vaid üks näide. Inimesena on Mai Levin tuntud kui loomade, sealhulgas kodutute kasside õiguste eest seisja.

Kursuse üldtutvustus

Loengutes käsitletakse kahe paljudele nii lähedase ja armsa looma – koera ja kassi – kujutamist kunstis läbi aegade, pöörates tähelepanu loomakujutiste erinevatele tähendustele ning loomadesse ja laiemalt loodusesse suhtumise muutumisele. Kronoloogiliselt ülesehitatud 7-osaline kursus tutvustab koera ja kassi kujutamist erinevates tsivilisatsioonides ja kultuurides ning maailmakuulsaid kunstnikke, keda traditsioonilises kunstiajaloos tuntakse kui madonnade või kõrtsistseenide, natüürmortide või portreede, maastike või laevade kujutajatena.