fbpx

Otsing

Jaromír Funke ja Tšehhoslovakkia avangardistlik fotograafia 1922–1950 15.05.2015 – 30.08.2015

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Jaromír Funke. Akt. 1939. Morava galerii Brnos
Näitus

Jaromír Funke ja Tšehhoslovakkia avangardistlik fotograafia 1922–1950

Asukoht: 3. korrus, B-tiib

Kahe maailmasõja vahel tegutses Tšehhoslovakkias jõuline modernistliku foto koolkond, kelle looming kuulub Euroopa avangardkunsti klassikasse ja on tihedalt seotud ajastu kahe keskse kunstisuuna, konstruktivismi ning sürrealismiga. Näituse, kus eksponeeritakse 48 fotokunstniku loomingut, on kuraator Antonín Dufeki kontseptsiooni põhjal kokku pannud Morava galerii. Galerii 1962. aastal rajatud fotokogu on Euroopa kunstimuuseumides üks vanimaid ja selle kogudest pärineb enamik eksponeeritud töid.

Näituse läbiva telje moodustab Jaromír Funke (1896–1945) looming, mis esindatud 55 fotoga. Teosed pärinevad Morava galerii, Kolíni ringkonna muuseumi ja Funke pärandi haldajate kogudest. 1980. alates loetakse Jaromír Funket avangardistliku fotograafia pioneeriks. Tema pärandit tutvustatakse näitusel 11 teemast koosnevas ülevaates, mis toetub Morava galeriis Brnos toimunud Funke teoste retrospektiivile ja monograafiale „Jaromír Funke between Construction and Emotion” („Jaromír Funke konstruktivismi ja emotsionaalsuse puutepunktis”), mille koostas Antonín Dufek.

Rahvusvahelises mastaabis annab Tšehhoslovakkia fotokunstile tema näo konstruktivistlike ja sürrealistlike suundumuste ühtesulandumine, mis iseloomustab suurt osa Tšehhi avangardismist. Näitus tutvustab avangardsesse suunda kuulunud fotokunstnike loomingut rühmituste ja erinevate teemaplokkide kaudu.

Sõdadevahelise Tšehhoslovakkia fotokunsti eripäraks loetakse uuenduslike kunstirühmituste ja -liikumiste rohkust. Näitusel esinevate fotograafidega on seotud Tšehhoslovakkia Sürrealistide Rühm, Grupp 42, Seitse Oktoobris ja Grupp Ra. Avangardistlikke fotograafe ühendasid rühmitused Fotolinie ja Viie Fotoselts. Sõjaeelset ja sõja-aastate fotoelu mõjutasid nelja fotoselts Prahas ning sõja lõpuaastail privaatselt toimunud avangardistlikud ettevõtmised Brnos. Teiseks Tšehhoslovakkia fotokultuurile iseloomulikuks tunnuseks oli avangardistliku suunitlustega näituste osatähtsus. Väljapanek pakub samuti näiteid sellistest fotograafia uutest valdkondadest ja alaliikidest nagu reklaam ja sotsiaalsete teemadega tegelev fotograafia.

Kuraator: Antonín Dufek
Koordinaator:
 Eha Komissarov
Näitusekujundus ja graafiline disain: Tuuli Aule

Koostööpartner:
Morava galerii