fbpx

Otsing

Joan Miró maastikud 14.12.2007 – 09.03.2008

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Joan Miró. El Sol. Detail teosest. 1948. Fundació Pilar i Joan Miró a Mallorca
Näitus

Joan Miró maastikud

Asukoht: 2. korrus, suur saal

Rahvusvaheliselt tuntud 20. sajandi hispaania kunstniku Joan Miró (1893-1983) tööde väljapanek Kumus on erakordne sündmus mitmel põhjusel. Lisaks sellele, et Kumu võõrustab esmakordselt nii nimekat ja kunstiajaloos hinnatud kunstnikku, näitab see ka meie uue muuseumi võimekust tuua väikesesse Eestisse Euroopa kunstiajaloo pärle. Näitusel on üleval 57 tööd, nende hulgas ka graafikat ja skulptuure ning lisaks 8 fotot. Kõik eksponaadid pärinevad Pilar I Joan Miró fondist Mallorcal.

Miró sündis kataloonia pealinnas Barcelonas. Tal ei olnud vaja kaugele minna, et tutvuda kõige uuemate voolude ja suundumustega kunstis – Barcelona oli sajandi alguses intensiivse kultuurieluga kosmopoliitne linn. Suurde kunstikeskusesse Pariisi jõudiski Miró alles kolmekümnendates eluaastates.

Joan Miród tuntakse ennekõike sürrealistina. Pariisis puutus Miró kokku sürrealistide rühmitusega, esinedes koos nendega mitmetel näitustel. Kuid sürrealistide ekstravagantsetest ettevõtmistest enam imponeeris tagasihoidliku loomusega Miróle sürrealistlik kirjandus, millesse ta Pariisi-perioodil süvenes ning millest innustust leidis. Alles siis toimus tema loomingus radikaalne pööre. Geomeetriliselt ja lihtsustavalt kujutusviisilt läks Miró järsult üle fantastiliste vormide kujutamisele. Muutusid ka Miró töömeetodid, sürrealistide eeskujul võttis ta kasutusele automatismi ning juhuslikkuse.

Kumu näituse teemaks on “Maastikud”. Maastik on teema, mille juurde ta pidevalt oma loomingus tagasi pöördub. Ilmselt on oma mõju ka teda nooruses õpetanud maastikumaalijal Modest Urgellil, kellele ka mitmed kunstniku tööd pühendatud on. Suur osa näituse töid ongi kunstniku küpsemast, hilisemast perioodist, kui ta Mallorcale elama asudes (1956. aastast tema surmani) üha rohkem maastikuteemasse süvenes. Kunstnik kasutab neis teostes nii oma sürrealismi-kogemust kui hilisemaid meditatiivseid meetodeid.

Kuraatorid: Magdalena Aguiló Victory, Rogelio Araújo (Fundació Pilar I Joan Miró a Mallorca)
Koordinaator: Ragne Nukk
Kujundaja: Andres Tolts

Koostööpartner:
Fundació Pilar I Joan Miró a Mallorca

Toetajad:
Hansapank, Hispaania Kuningriigi Suursaatkond Eestis, Eesti Kultuurkapital, Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium, AS Merko Ehitus, Topauto AS ja Seat, Eesti Gaas AS, Dunkri Kaubanduse AS, Calidabaltic Estonia OÜ, KLG Eesti AS.