fbpx

Otsing

Jõulujazz 2022: Eydis Evensen Feat. Prezioso 10.12.2022 | 19.00

Kumu kunstimuuseum
Täispilet
28 €

Täispilet 28€

Sooduspilet 22€

Jõulujazz: Eydis Evensen. Foto: Saga Sigvanem
Kontsert

Jõulujazz 2022: Eydis Evensen Feat. Prezioso

Asukoht: Kumu auditoorium

Eydis Evensen klaver
Hanna-Liis Nahkur viiul
Mari-Katrina Suss viiul
Helena Altmanis vioola
Andreas Lend tšello

Kestus/Duration: 1 h 30 min

Islandi põhjaosas asuvast väikelinnast Blönduós pärit pianist Eydís Evensen kasvas üles kuulates nii Tšaikovskit kui Led Zeppelini. Oma melanhooliast ja nukrast ilust kantud loomingu oluliseks mõjutajaks peab ta Islandi karmi loodust, samuti maailmalinnades nagu New York, London ja Viin elamise kontrastseid kogemusi; paralleele võib tuua Philip Glassi, Jóhann Jóhannsson ja Thom Yorke muusikaga.

6-aastaselt alustas tüdruk ka klaveriõpinguid, laulis kooris, kuid professionaalse klassikalise pianisti karjäärist otsustas ta siiski loobuda. Evenseni debüütalbumi „Bylur“ avaldas 2021. aasta kevadel Sony plaadifirma uus alaharu XXIM Records, mis on keskendunud innovatiivsele žanrivälisele instrumentaalmuusikale. Albumil on 13 klaverile kirjutatud pala, millest mitmed on oma alge saanud Eydise lapsepõlve klaverimotiividest. Palasid on täiustatud keelpillide, puhkpillisektsiooni ja elektroonikaga. Plaadi ainsa vokaalpala solistiks on rohkelt auhinnatud Islandi laulja Gdrn.

Jõulujazzil astub Eydís Evensen üles koos kodumaise keelpillikvartetiga Prezioso, ühendades kahe kauge, kuid sarnase karge tunnetusega maa helikeeled. 2006. aastast tegutseva kollektiivi liikmeteks on Hanna-Liis Nahkur (viiul), Mari-Katrina Suss (viiul), Helena Altmanis (vioola) ja Andreas Lend (tšello). Kõik neli muusikut on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning lisaks kvartetimängule on Hanna-Liis, Mari-Katrina ja Helena ka Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri liikmed ning Andreas tšellist Rahvusooper Estonia orkestris. Avarapilgulise kvarteti repertuaar hõlmab klassikalisi teoseid, nüüdismuusikat, pop- ja jazzmuusika töötlusi, nelik on olnud mitmete Eesti heliloojate uudisteoste esmaesitaja. Prezioso mängu iseloomustab energilisus, intensiivsus ja nooruslikkus, kuid ka inimlik sügavus ja eetilisus.