fbpx

Otsing

Jüri Kaarma. Must hobune ja teised joonistused 28.03.2012 – 21.10.2012

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Jüri Kaarma. Leporello. Kunstnikuraamat. Detail teosest. 1974. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Jüri Kaarma. Must hobune ja teised joonistused

Asukoht: 4. korrus, A-tiib, graafikakabinet

Näitus viib meid 1970. aastatesse ja esitab Jüri Kaarma eneseleidmise loo sõltumatu kunstnikuna.

“Näitus on saanud pealkirja kunstniku kursusetöö järgi, millest omal ajal sai alguse üks kunstiuuendusega seotud vastandumise lugu,” ütles näituse kuraator Eha Komissarov. “1974. aastal kursusetööna valminud leporello kutsus ERKIs esile diskussiooni raamatukujundusest, mille tulemuseks olid lahkhelid ja Jüri Kaarma koolist väljaheitmine.”

Jüri Kaarma leporello “Must hobune”, mis laialilaotatuna on pea seitsmemeetrine, ühendab fotode põhjal tehtud söejoonistusi, guašitehnikas visandeid ja tušijoonistusi ning iga lehekülg käsitleb eraldi teemat. “Musta hobuse” võlu peitub leporello formaadile iseloomuliku juhuslikkuse ja üllatusmomendi ärakasutamises. Meeleseisundite, tegelikkuse ja fantaasiapiltide kirjeldustest moodustub omapärane tervik, mille ainsaks siduvaks liiniks on fotode põhjal valminud joonistused mustast hobusest.

Lisaks eksponeeritakse näitusel fotode kollektsiooni, mis tutvustab Jüri Kaarma eksperimente kontseptuaalse foto alal. ERKI foto õppemeistrina oli Kaarmal tavaks valmistada igast ülesvõetud filmirullist kontaktkoopiad ja need arhiveerida. Ta reastas paberilehtedele üksteise alla kontaktkoopiate ribasid, tekitades huvitava seriaalsuse efekti. Sel moel sai filmirulli vaadeldavaks muuta, üksteise alla paigutatud kaadrid moodustavad narratiivse koe, mis meenutab mõneti filmikunstile omast kaadrite vaheldumist.

Näitusel saab publik vaadata ka Jüri Kaarma 13. osast koosnevat vaba käe söejoonistuste sarja “Surmad ja sisenemised”, mis valmis 1979. aastal. Tööd põhinevad kuulsa Walesi luuletaja Dylan Thomase loomingu paremikku kokkuvõtval samanimelisel luulekogul, mida on korduvalt eestindanud Paul-Eerik Rummo.

Jüri Kaarma (1950–2011) sai tuntuks ajakirjade Vikerkaar, Looming ja Loomingu Raamatukogu sarja kujunduste autorina. Tunnustust pälvisid Jüri Kaarma kujundused Eesti kultuurilugu ja arhitektuuri ajalugu tutvustavatele teostele ning eesti modernistlike kunstnike monograafiatele. Kaarma õppis Tallinna 46. Keskkoolis kunstiklassis koos tulevaste kunstiuuendajate Ando Keskküla, Andres Toltsi, Urmas Pedaniku ja Jüri Okasega. 1971. asus Kaarma ERKIisse graafikat ja raamatukujundust õppima, kuid õpingud katkestas väljaheitmine 1974. aastal. Aastatel 1974–1976 oli Kaarma ERKIs graafika kateedri õppemeister foto erialal. 1981. aastal võeti Jüri Kaarma raamatukujundajana ENSV kunstnike Liidu liikmeks.

Kuraator: Eha Komissarov
Kujundaja: Aadam Kaarma