fbpx

Otsing

Jüri Kivimäe loeng: Tallinna värvid ja hääled keskaja lõpul 11.05.2023 | 18.00

Niguliste muuseum
Täispilet: Niguliste muuseum
14 €
  • Perepilet: Niguliste muuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Niguliste muuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
""
04.11.2022, Tallinn. Ajaloolane Jüri Kivimäe kes tõlkis Balthasar Russovi "Liivimaa provintsi kroonika". Foto Madis Veltman, Postimees
Loeng või vestlus

Jüri Kivimäe loeng: Tallinna värvid ja hääled keskaja lõpul

Imaginaarne retk 500 aasta tagusesse Tallinna avab tollase argipäeva värvide maailma, põigates kaubaturule või hansakaupmehe kangaste lattu, ehk ka vürtside maailma. Kujutletav 1523. aasta maikuu päev Tallinnas oli täis erinevaid hääli – kirikukellade kõla, räägiti mitmeid keeli, kuuldus hõikeid ja töömüra, kõrtsikära, loomade häälitsemist, väravate avamist ja sulgemist, mis tõi öörahu. Värvid ja hääled mõjutasid inimeste ilmavaadet ja igapäevast elurütmi.

Emeriitprofessor Jüri Kivimäe on ajaloolane, kes on pühendunud kesk- ja varauusaja Läänemere piirkonna ja eeskätt Liivimaa kultuuri-, sotsiaal- ja majandusajaloole, samuti on ta käsitlenud ajalookirjutuse ajalugu. Ta oli aastatel 1990-1996 Tallinna Linnaarhiivi juhataja, 1995-1999 Tartu Ülikooli üldajaloo professor ja 1999-2017 Toronto Ülikooli Eesti õppetooli juhataja ja professor, nüüd emeriitprofessor. Tema arvukad teaduspublikatsioonid on käsitlenud hiliskeskaegset linnaajalugu, hansakaubandusest ja argielu, luterliku reformatsiooni ajalugu Liivimaal, kirja- ja trükikultuuri ning ka rahvusliku ajalookirjutuse hisotoriograafiat. Jüri Kivimäe uues tõlkes ilmus 2022. aasta lõpul Balthasar Russowi “Liivimaa provintsi kroonika”, mida saadab ka tema koostatud põhjalik järelsõna.

Loeng kaasneb näitusega „Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes”, mis vaatleb esmakordselt Michel Sittowi (u 1469–1525) Tallinna töökoja tegevust ja võimalikku loomingut dialoogis teiste temaga 16. sajandi alguses Tallinnas tegutsenud rahvusvaheliste meistritega. Näituse keskmes on suurejooneline Bollnäsi püha hõimkonna altariretaabel Põhja-Rootsist, mis suure tõenäosusega valmis Michel Sittowi Tallinna töökojas 1510.-1520. aastatel. Samal perioodil maalis Sittow ka Tallinna Kannatusaltari välistiivad.

Osalemine muuseumipiletiga.