Keelpillikvarteti õhtu
Stanislav Pronin (viiul, Kanada)
Anna Salnit (viiul, Läti)
Toomas Nestor (vioola)
Irina Vilegzhanina (tšello, Läti)
Maailmakuulus viiuldaja Stanislav Pronin, suurepärane viiuldaja ja vioolamängija, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor Toomas Nestor ning Baltikumi publikule tuntud muusikud Anna Salnit (viiul) ja Irina Vilegzhanina (tšello) esitavad Debussy, Šostakovitši, Pärdi ja Jenkinsi kvartette.
Claude Debussy – Keelpillikvartett g-moll, op.10
Dmitri Šostakovitš – Keelpillikvartett nr 7 fis-moll, op.108
Arvo Pärt – Keelpillikvartett op.4
Karl Jenkins – “Adiemus” variatsioonid keelpillikvartetile
Kontserdi kava kajastab sajanditepikkuseid muusikatraditsioone – alates Debussy peenest harmooniast ja Šostakovitši dramaatikast kuni Pärdi vaimurikka ja Jenkinsi energiast tulvil muusikani.
Debussy Keelpillikvartett (1893) on helilooja ainus teos selles žanris, mis toob kammermuusikasse impressionismi põhimõtted. Kvartett ühendab prantsuse peene rafineerituse ja emotsionaalse väljendusrikkuse.
Šostakovitši Keelpillikvartett nr 7 (1960) on üks helilooja lühimaid ja kokkuvõtlikumaid teoseid selles žanris. See on pühendatud helilooja esimesele abikaasale Nina Vassiljevna Šostakovitšile. Kvartett ühendab emotsioonipuhanguid heliloojale omase pinge ja irooniaga.
Arvo Pärdi Keelpillikvartett, op. 4 (1965), on helilooja varane teos, mis on loodud enne tema üleminekut kuulsale minimalistlikule “tintinnabuli” stiilile. Selles kvartetis on tunda neoklassitsismi ja modernismi mõju, millele on omane dramaatiline väljendusrikkus ja uue muusikalise keele otsingud.
Karl Jenkinsi “Adiemuse” variatsioonid keelpillikvartetile on tema populaarse projekti Adiemus kohandatud versioon, mis ühendab klassikalise muusika elemendid etniliste motiivide ja kaasaegsete rütmidega. Teos on erakordselt meloodiline, kasutab kergesti mõistetavat keelt ja loob kaasahaarava ning emotsionaalselt küllastunud muusikalise kogemuse.