Kirjaoskus – kirjaoskamatus. Tallinna XVI Graafikatriennaal 07.02.2014 – 01.06.2014

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
Näitusevaade
Näitus

Kirjaoskus – kirjaoskamatus. Tallinna XVI Graafikatriennaal

Asukoht: 5. korrus, kaasaegse kunsti galerii

Kirjaoskuse mõiste on tänapäeval saanud laiema tähenduse, mis ei piirdu ainult lugemis- ja kirjutamisoskusega. Täna räägitakse mitmest erinevast kirjaoskusest, ka visuaalsest kirjaoskusest – oskusest mõista ja kasutada sümboleid, pilte, kujundeid.

Tallinna XVI Graafikatriennaal „Kirjaoskus – kirjaoskamatus” tegeleb visuaalse kunsti ja lugemisoskuse vahekordadega, teksti ja keelega 21. sajandil, mida iseloomustab terav konkurents e-väljaannete ja raamatu formaadi vahel. Kirjaoskus pole enam ainult oskus lugeda teksti, vaid ka näiteks digitaalne kirjaoskus. Triennaalil tegelevad selle teemaga Põhjamaade, Baltikumi ja teiste riikide kunstnikud, kellega liituvad open call’i läbinud kunstnikud.

Avamisega seoses kuulutati välja ka tänavused triennaali laureaadid: Triennaali Grand Prix’ pälvis Viktorija Rybakova (Leedu) ning kolm järgmist võrdset auhinda KIWA (Eesti), Officin / Louise Hold Sidenius (Taani) ja Cia Rinne (Rootsi/Soome/Saksamaa). Diplomiga tunnustati Raul Meelt (Eesti), Daria Melnikovat (Läti) ja Arnas Anskaitist (Leedu). Võitjad valinud rahvusvahelisse žüriisse kuulusid Deborah Cullen (USA), Maria-Kristiina Soomre (Eesti), Maija Rudovska (Läti) ja Valentinas Klimašauskas (Leedu). Eesti Kunstimuuseumi preemia laureaadiks osutus Jirí Thýn (Tšehhi).

Kunstnikud:
Ferdinand Ahm Krag, Søren Andreasen, Arnas Anskaitis, Britta Benno, Eglė Budvytytė, Annabelle Craven-Jones, Johan Elm, Dénes Farkas, Ester Fleckner, Goodiepal, Louise Hold Sidenius, Katri Ikävalko, Publication Studio Malmö, Anita Jensen, Toril Johannessen, Flo Kasearu koostöös Aleksandr Roslini, Jaan Rõõmuse, Ronald Uusiga, Tõnis Kenkmaa & Mariliis Oksaar, KIWA, Marie Kølbæk Iversen, Toomas Kuusing, Oliver Laas, Leonards Laganovskis, Karl Larsson, Victoria Leonidou, Alexandra Leykauf, Anna Lihodedova & Mihkel Vorsman, Marija Marcelionytė-Paliukė, Raul Meel, Daria Melnikova, Dan Mihaltianu, Katja Novitskova, Orbita, Berit Pajula, Jurgis Paškevičius, Lea Porsager, Ede Raadik, Mark Raidpere, Cia Rinne, Zofia Rogula, Viktorija Rybakova, Liina Siib, Rūta Spelskytė, Andres Tali, Claudia Terstappen, Mads Thomsen, Peter Thörneby, Jiří Thýn, Ola Vasiljeva, Carolin Weinert, Eglė Vertelkaitė, Urmas Viik.

Triennaali kuraator: Maria Kjær Themsen (Taani)

Toetajad ja koostööpartnerid:
Ameerika Ühendriikide Suursaatkond, Danish Arts Council, DHL Estonia AS, DSV, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Kunstnike Liit, Eesti Kultuurkapital, Goethe Instituut, Hasartmängumaksu Nõukogu, Kultuuriministeerium, Kumu kunstimuuseum, Nordic Culture Fund, Nordic Culture Point, Taani Kultuuri Instituut, Taani Saatkond Eestis ja Tallinna Kultuuriväärtuste Amet.