fbpx

Otsing

Klaveritrio kolm sajandit. Mozart, Arenski, Buravitski. 23.10.2021 | 19.00

Kadrioru kunstimuuseum
monogrammiga kompositsioon Kadrioru lossi peasaalis
Monogrammiga kompositsioon Kadrioru lossi peasaalis
Kontsert

Klaveritrio kolm sajandit. Mozart, Arenski, Buravitski.

Klaveritrio „Sempre Musica“ (Läti)
Anna Salnit (viiul)
Irina Vilegzhanina (tšello)
Roksana Tarvide (klaver)

Kutsume Teid kammermuusika õhtusele kontserdile, kus tulevad esitusele klaveritrio žanri „pärlid“.

Kontsert algab igavese ja unustamatu klassikaga. Mis saab olla imelisem kui geniaalse Mozarti muusika, kelle muusikakeele lihtsus on kooskõlas mõtte sügavuse ja vormi täiuslikkusega. Järgmisena kõlab 19. sajandi vene romantismi muusika. Anton Arenski oli Moskva muusikaelus märkimisväärne kuju, tema muusikat hindas kõrgelt Tšaikovski. Arenski Klaveritrio d-moll, mis esitusele tuleb, oli 20. sajandi alguses kontserdikülastajatel üks lemmikteos – seda estitati tavaliselt ühes kavas koos Tšaikovski ja Rahmaninovi teostega. Trio on pühendatud ühe silmapaistva ja tuntud tšellokunstniku Karl Davõdovi mälestuseks, see teos hämmastab tunnete siiruse ja muusikalise vormi kooskõlaga. Kontsert lõpeb ühe meie ajastu teosega. Läti helilooja Platon Buravitski, kelle kuulsus on tänapäeval juba maailmatasemel, tema trio „Taevalillede aroom“ on Eestis esiettekanne. Meditatsiooni ja minimalism, helidest moodustub üks tervik pilt juba kohe laval – niimoodi saab kirjeldada seda teost.

Trio „Sempre Musica“ (Läti) kollektiiv viib läbi aktiivset kontserttegevust nii Lätis kui ka välismaal. Ansambli kunstnikud on rahvusvaheliste konkursside laureaadid ning Tšaikovski-nimelise Moskva Riikliku Konservatooriumi ja J. Vītolsi-nimelise Läti Muusikaakadeemia vilistlased. Trio liikmetel on rikkalik loominguline kogemus, nad töötavad erinevates žanrites koos eri riikide muusikutega, samuti nemad osalevad ka sooloprojektides, mängivad kammeransamblites ja orkestrites. 2021. aasta sügise kontserdikava on väga rikkalik ja vaheldusrikas.

Esitatakse kolm väga erinevat trio viiulile, tšellole ja klaverile. Kuulajale esitatavad muusikalised oopused hõlmavad erinevaid ajastuid, stiile ja on kahtlemata parimad näited kammermuusika teostest.