fbpx

Otsing

Kodus ja võõrsil. Raymond Pettibon: Ameerika unelmas elades. Marko Mäetamm: Tunne end nagu kodus 29.05.2015 – 13.09.2015

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Vasakul: Raymond Pettibon. Nimeta (Tehkem sööt …). 2000. Kunstniku, Sadie Coles HQ (London), David Zwirneri (New York / London) ja Regen Projects (Los Angeles) loal. © Raymond Pettibon. Paremal: Marko Mäetamm. Suur trofee. 2012. Kunstniku ja Temnikova & Kasela Galerii loal
Näitus

Kodus ja võõrsil. Raymond Pettibon: Ameerika unelmas elades. Marko Mäetamm: Tunne end nagu kodus

Asukoht: 5. korrus, kaasaegse kunsti galerii

Näitus „Kodus ja võõrsil. Raymond Pettibon: Ameerika unelmas elades. Marko Mäetamm: Tunne end nagu kodus” toob kokku kaks maakera vastaspoolel elavat kunstnikku, Raymond Pettiboni Californiast ja Marko Mäetamme Eestist.

 

Näituse kuraatori Alistair Hicksi sõnul pühendab Raymond Pettibon (1957) näituse oma Eestis elavale onule. Ta jätkab: „Raymond Pettibon on suurema osa elust veetnud Ameerikas, Eestist eemal. Ehkki tema nägemus Ameerika Ühendriikidest ja selle suhtest ülejäänud maailmaga sisaldab teravat satiiri, sai ta tuntuks hoopis töödega, mis kajastavad Ameerika unelmat. Kunstnik sündis Ameerikas, kuhu tema ema idast pages. Pettiboni onu Otto Peters võitles sõjas Eesti eest ja saadeti „tänutäheks” üheteistkümneks aastaks Gulagi vangilaagrisse.

Näitus kujutab endast mitme väljendusvahendi vahel jagatud mitmetahulist maailma. Pettibon, nagu kõrvalruumides välja pandud tööde autor Marko Mäetammgi, kasutab nii joonistust kui ka teksti. Väljapaneku algusest leiame tüüpilisi Ameerika unelma kujutusi – lääneranniku surfareid, uusasukaid lääne poole vedavaid ronge, pesapallimängijaid –, kuid nende piltide taga peitub ka teatud kogus pinget ja ärevust. „Vavoom” jätab mulje sama võimsast karjest kui tuntud Munchi maal. Selle motiivi versioonid kanduvad läbi kogu näituse. Pettibon on loonud tosinkond kunstiteost just tema teise Eesti-visiidi puhuks. Valminud teosed kajastavad pingeid maailmas, mis ei ole siiani harjunud kahe suure vastasleeri kadumisest alles jäänud tühjusega. Näitus jõuab välja Stalini kokkukuhjatud kujutisteni, mis paratamatult toovad vaatajale meelde kunstniku onu vangla-aastad.”

USA kunstniku Raymond Pettiboni (kodanikunimega Raymond Ginn, snd 1957 Tucson, Arizona) ema oli eestlane, kes lahkus Eestist Teise maailmasõja ajal ning lõi USAs perekonna, mille kahest esindajast, Raymond Pettibonist ja punkbändiga Black Flag tuntuks saanud Greg Ginnist, said silmapaistvad tegelased USA kultuuriväljal.

Raymond Pettiboni töid on eksponeeritud kogu maailmas, tema loomingu väljapanekuid on olnud mitmetes tähtsamates USA muuseumides, sh Whitney Museum of American Art (New York), Museum of Contemporary Art (Los Angeles) jm. Euroopas toimunud arvukatest esinemistest võiks esile tuua osavõtu Kasseli XI Documentast 2002. aastal. Pettiboni kunstieoseid võib leida mainekatest kogudest: Centre Georges Pompidou Pariisis, San Francisco Museum of Modern Art, Tate Gallery Londonis ja Whitney Museum of American Art New Yorgis.

Raymond Pettibon osaleb ka Kumu näituse avamisel 28.05.2015.

 

Marko Mäetamme (1965) tuntakse Eesti ühe mitmekülgsema ja rahvusvaheliselt tegusama kunstnikuna, kes on kahel korral esindanud Eestit Veneetsia biennaalil: 2003. aastal osana kunstnikeduost John Smith (koos Kaido Olega) projektis „Marko und Kaido” ja 2007. aastal personaalnäitusega „Loser’s Paradise”. Mäetamme loomingu läbivaks teemaks on kodu mõiste muutumine 21. sajandil, mis väljendub inimeste alateadvuse tasandile surutud sügava rahulolematuse näol.

Kuraator Alistair Hicks kirjeldab Mäetamme loomingut järgmiselt: „On peaaegu võimatu tema tegelaste ja lugudega mitte samastuda. Nad on ühtaegu pärit nii tema enda kui ka meie kodust. Osava näitekirjanikuna on ta publiku nii edukalt mitteuskumisest loobuma pannud, et tegelaste loomisel teeme suurema töö ise ära. Kunstnik annab meile küll vihjeid ja nõu, kuid tegemist on tema ja meie koostöös sündiva performance’iga. Nagu Pettibongi, ei ole Mäetamm valmis kasutama kas ainult kujutisi või ainult teksti.

Sellel pooleldi eikellegimaal, mida tuntakse ka esikuna, kaasab kunstnik kolmanda osalise ja puistab kunsti nagu varrukast, juhtides vaataja veidrasse majja, kus väljamõeldis on reaalsusega äravahetamiseni sarnane. Hoiatusmärke mõistavad kõik, kes on kunagi õudusfilmi näinud. Maja annab meile pidevalt vihjeid, kuidas see lugu võiks kokku sobituda, kuid tulemuseta. Nagu oleks tegu M. C. Escheri puslelaadsete teostega. Selles majas kummitab. Meil on sihtmärgiks olles raske paigal püsida. Seinas on uks, ja kuna oleme üles kasvanud raamatut „Alice Imedemaal” lugedes, siis astume sellest sisse. Juba enne, kui aru saame, et viibime köögis, näeme surnukeha.”

 

Kodus ja võõrsil. Raymond Pettibon: Ameerika unelmas elades”

Kuraator: Alistair Hicks
Näituse töögrupp: Eha Komissarov, Anu Liivak, Triin Tulgiste
Graafiline kujundaja: Kätlin Tischler

Toetaja:
USA saatkond

Kodus ja võõrsil. Marko Mäetamm: Tunne end nagu kodus”

Kuraator: Alistair Hicks
Kujundaja: Mari Kurismaa
Graafiline kujundaja: Kätlin Tischler

Toetajad:
Eesti Kultuurkapital, Sadolin, Softrend, Gravex , Temnikova & Kasela Galerii, Tiiu Pedaja

Täname:
David Zwirner (New York / London), Sadie Coles HQ (London), Regen Projects (Los Angeles)

 

Vaata lisaks videotutvustusi:

Pressikajastused