fbpx

Otsing

Kolmekuningapäev. Vanamuusikaansabli Rondellus kontsert ja Merike Kurisoo loeng 06.01.2024 | 13.30

Niguliste muuseum
Täispilet: Niguliste muuseum
14 €
  • Perepilet: Niguliste muuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Niguliste muuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Rondellus Alatskivi mõisas. Foto: Rondelluse pildikogu
Kontsert
Loeng või vestlus

Kolmekuningapäev. Vanamuusikaansabli Rondellus kontsert ja Merike Kurisoo loeng

Niguliste muuseum kutsub kolmekuningapäeval vanamuusikaansambel Rondelluse kontserdile ning toob vaid selleks päevaks vaatajate ette haruldase Eesti talupoegade annetatud 17. sajandi epitaafmaali, mis kujutab karjaseid kummardamas vastsündinud Jeesuslast.

Keda karjased kiidavad, keda kuningad kummardavad

Kolmekuningapäev ehk 6. jaanuar on jõuluaja lõpetamise püha ja see tähistab päeva, mil kolm hommikumaa tarka tulid austama Jeesuslast. Meie ajaloolises kesk- ja varauusaegses kunstis on säilinud vaid üksikud teosed, mis kujutavad kas kuningate või karjaste kummardamist. Türi kirikus pärineb karjaste kummardamist kujutab epitaafmaal, mille kinkisid 1692. aastal pühakohale kohalikud talupojad Nätsa Hans ja Reegla Jaan. Mehed lasid oma portreed maalida ka epitaafi raamile. See on harukordne ja kõige varasem näide Eestis, kus kohalikud talupojad on kirikule annetanud enda mälestust jäädvustava maali, lastes end selle jaoks ka portreteerida. Niguliste muuseumi kuraator-programmijuhi Merike Kurisoo lühiloengule sellest erilisest kunstiteosest järgneb kolmekuningapäeva kontsert.

Kell 13.30 Merike Kurisoo lühiloeng
Kell 14.00 Vanamuusikaansambel Rondelluse kontsert “Keda Karjased kiidavad, keda kuningad kummardavad”. Kavas keskaja jõulumuusika.

Maria Staak – laul, rataslüüra
Johanna-Maria Jaama – fiidel
Robert Staak – lauto, löökpillid
Johannes Christopher Staak – laul, rataslüüra, plokkflöödid, torupill

Vanamuusikaansambli Rondellus asutasid 1993. aastal Maria ja Robert Staak, soovist esitada keskaja ja renessanssmuusikat. Olenevalt kavast koosneb ansambel kahest kuni kuuest muusikust, kes musitseerivad vanade pillide koopiatel (lautod, fiidel, portatiivorel, mitmesugused löökpillid). Ansambli liikmed on aastaid olnud tegevad tuntud Eesti vanamuusikaansamblites.