fbpx

Otsing

Kontsert „Suvine kohtumine“ 06.08.2023 | 18.00

Kadrioru kunstimuuseum
Kontsert

Kontsert „Suvine kohtumine“

Liis Lutsoja, viiul
Olja Raudonen, tšello
Jaak Lutsoja, akordion

Kavas argentiina tangokuninga Astor Piazzolla teosed:

Milonga del Angel, La Muerte del Angel, Le grand tango, Libertango, Oblivion ja paljud teised; Tõnu Kõrvitsa “Peegeldused tasasest maast” tšellole ja akordionile ja Jaak Lutsoja “Cocoon”.
Kontserdil kõlavad Jaak Lutsoja seaded viiulile, tšellole ja akordionile
Jaak Lutsoja on esinenud nii solistina kui ka mitmes koosseisus duost orkestrini. Lisaks paljudele Euroopa riikidele on ta andnud kontserte Ameerikas ja Venemaal. Viljeleb väga laia ampluaaga muusikat alates pop-džässist kuni klassikalise ja kaasaegse klassikalise muusikani. Kasutanud ka multimeedia võimalusi (näiteks Eesti Kontserdi korraldatud koolikontsertide sarjas kavaga “21. sajandi akordion”) ja arranžeerinud repertuaari akordionile. Musitseerinud koos selliste muusikute ja koosseisudega nagu Oleg Pissarenko, Erkki Otsman, Siiri Sisask, Silvi Vrait, Jaak Jürisson, Tõnis Mägi, Hedvig Hanson, Ardo Ran Varres (sealhulgas “Tartüff Live”, 2005, kus naturaalpillide elektrooniliselt töödeldud heli jõudis kuulajateni neid ümbritsenud kõlaritest), Henn Rebane (orelimuusika kava, mis seatud kahele akordionile), Revalia Kammermeeskoor, Noorkuu. Osalenud muusikafestivalidel (nt Limbaži akordionifestival 2002, Jazzkaar 1999, 2003 ja 2004) ja konkurssidel (sh koos Erkki Otsmaniga Pariisis Edith Piafi nimelisel konkursil, 2005). Alates 2007. aastast teeb tihedat koostööd Norras elava eesti soprani Kersti Ala-Murriga. Temaga koos on valminud mitu kava: üks klassikalise muusika kava, milles akordioniseaded on ise tehtud, ning teine, põhiliselt norra muusikute-heliloojate, akordionisti Frode Haltli, Maja Ratkje ja ∅isten Sommerfeldti loomingust valitud teosed. 2007. aastal tekkis ka akordionitrio koosseisus Henn Rebane, Allan Jakobi ja Jaak Lutsoja, millega on esitatud nii klassikalist kui ka kergemat muusikat. 2008. aasta jaanuaris valmis kontserdiprojekt “Saksofon versus Saksofon”, kus osalesid Ursula Chillaud (saksofonid), Lembit Saarsalu (saksofonid), Mart Soo (elektrikitarr), Jaak Lutsoja (akordion) ja Mirjam Tally (elektroonilised efektid).
2007. aastal valmis Eesti Kontserdi tellimusel soolokontsert “Teine pööre” koos Ursula Chillaud, Anto Petti ja Tõnu Jõesaarega, milles esitati klassikalist kaasaegset muusikat.
Jaak Lutsoja oli festivalil “Visioon 2010” peaesineja omaloomingulise kavaga. 2010. aasta detsembris valmis tal sooloplaat “Contrarian Grooving” omaloomingulise muusikaga, mis valiti 2011 septembris Euroopa džässiraadio nädala plaadiks. 2005. aastal musitseeris Jaak Lutsoja Nukuteatri lavastuses “Võluflööt”. 2008. aasta suvel osales Tõnis Kaumanni ja Leelo Tungla lühiooperis “Lopi ja Lapi” (lavastaja Liis Kolle), 2008. aasta sügisel Mari Vihmandi ooperis “Armastuse valem” (lavastaja Liis Kolle). 2012. aasta veebruaris esietendus Vanemuises tantsuetendus “Carrrmen”– helilooja Ardo Ran Varres, koreograaf ja lavastaja Ruslan Stepanov, kus laval oli orkestri asemel akordionist Jaak Lutsoja. 2019. aastal Jaak on kutsutud Vanemuise tantsulavastusse “Armastuse tango ehk aegade lõpus”.
Jazzviiuldaja Liis Lutsoja on õppinud Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis ning mõne aasta Prantsusmaal, kuulsa viiuldaja Didier Lockwoodi muusikakoolis Centre des Musiques Didier Lockwood. Nüüd on ta Eestis tagasi. Liisil on tugev prantsuse viiuldajate koolkonna põhi, mille hulka on ta seganud ka jazzrock’i, maailmamuusikat kui ka standardset jazzi, mille tulemuseks on väga omanäoline helimaailm. Viiul pole rütmimuusikas tavaline instrument ning jazzviiul on kogu maailmas siiani üsna vähe tuntud. Liisi sõnul muusikas pole võimalik olla kogu aeg perfektne ning pisikesed vead ja kiiksud on just need, mis panevad muusikat elama. “Lase rohkem asjadel minna…”
Olja Raudonen õppis Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis Reet Metsa tšelloklassis (1998–2002) ja seejärel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Henry-David Varema juhendamisel (2002–2005). Aastatel 2004–2005 õppis Raudonen vahetusüliõpilasena Grazi Muusika- ja Kunstiülikoolis Austrias (Universität für Musik und darstellende Kunst Graz), misjärel astus ta samas magistrantuuri, õppides Florian Kitti käe all aastatel 2006–2007. Aastal 2008 lõpetas Raudonen magistriõpingud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Henry-David Varema õpilasena. Olja Raudonen on täiendanud ennast Maria Kliegeli, Ola Karlssoni, Florian Kitti, Niels Ullneri, Peter Brunsi, Gerhard Manteli, Stefan Görneri ja Stefan Popovi meistrikursustel. Florian Kitti meistrikursustest Kremsmünsteris võttis Raudonen aktiivselt osa aastatel 2005–2009. Raudonen on üles astunud ESTA Eesti üleriigilisel noorte viiuldajate ja tšellistide konkursil 2003. aastal ja Suure-Jaani Muusikafestivali raames toiminud tšellistide konkursil 2009. aastal, kus teda on autasustatud diplomitega. Aastatel 2003–2007 töötas Raudonen tšellomängijana Rahvusooperis Estonia. Aastast 2007 töötab ta Vanemuise sümfooniaorkestris. Raudonen on esinenud solisti ja kammermuusikuna Eestis ja Austrias. Raudonen on aastast 2008 ka kontsertide korraldaja. Tema korraldatud kontserdisari “Suvine kohtumine” on Eesti kultuurielus püsinud 12 aastat.