fbpx

Otsing

Kumu Dokumentaal: Alati terav 10.01.2024
18.00–19.30

Kumu kunstimuuseum

Kumu auditoorium

Kumu Dokumentaal: Alati terav
Arhiiv_Kumu Dokk
Film

Kumu Dokumentaal: Alati terav

Rež Chelsea McMullan, Tanya Tagaq
Kanada 2022, 89 min
Inglise ja inuiti keeles, ingliskeelsete subtiitritega
Seansi juhatab sisse Eesti pärimusmuusik, saatejuht ja muusikateadlane Ants Johanson.

Eestiski esinenud Tanya Tagaq on folkmuusika maailmas tuntud vahetu ja siira artistina, kelle laul on häbenematult aus ja intiimne. Tanya vahend on inuiti traditsiooniline kurgulaul, mille ürgne jõud on viinud sageli saalis viibiva publiku ekstaasi.

2005. aastal Kanada parimaks pärimusmuusikuks tituleeritud Tanya Tagaqi mängumaaks võib pidada samu vahendeid, mis on teinud maailmakuulsaks näiteks Björki, Kimmo Pohjoneni või ka meie enda Mari Kalkuni. Inuittide maa ja rahva ainulaadse kultuuri püsimajäämist on pidanud Tanya oluliseks juba alates 15. eluaastast, tänaseks on temast kasvanud inuiti pärimuste edasiviija mitte ainult oma lauludes, vaid ka raamatutes ja visuaalkunstis.

Dokumentaalfilm „Alati terav“ põimib ühte Tanya maailmanägemuse ja tema ainulaadse muusika. Me viibime publikuga ühel Nunavutis filmitud kaasahaaraval kontserdil, kus Tanya esitab laule oma rahvast, vabadusest, Kanada ajaloost, kuid ennekõike Nunast ehk Maast, elavast ja hingavast organismist, mis on olulisel kohal laulja etendustes.

Täname: Kanada Suursaatkond

Kumu Dokumentaal Liitu uudiskirjaga