fbpx

Otsing

Kumu Dokumentaal: Disainer ja arhitekt Eileen Gray 23.02.2022 | 18.00

Kumu kunstimuuseum
Gray MattersCopyright MoJo Entertainment, LLC. 2014. All Rights Reserved.
Arhiiv_Kumu Dokk
Film

Kumu Dokumentaal: Disainer ja arhitekt Eileen Gray

Asukoht: Kumu auditoorium

Rež Marco Orsini
USA, Iirimaa 2014, 72 min
Inglise keeles

Filmiõhtu juhatab sisse kunstiteadlane Karin Paulus.

Dokumentaal vaatleb Iiri päritolu Eileen Gray (1878–1976) pikka ja haaravat elu, tema keerukat karjääri disaineri ja arhitektina. Gray jõuline tahe ja kompromissitu nägemus trotsisid ja määratlesid modernismi tavasid sisekujunduses, disainis, arhitektuuris. Filmis tuuakse esmakordselt välja Eileen Gray olulisust Le Corbusier’ juures töötamisel. Erilist tähelepanu on pööratud majale E-1027 Prantsusmaal.

Gray sai 20. sajandi esimesel kümnendil kuulsaks traditsioonilise lakkpuidust mööbliga ning oli järgmiseks kümnendiks juba nõutud disainer ja kujundaja. Seejärel avastas ta enda jaoks arhitektuuri, kuid ei leidnud hoolimata suurest töökusest erilist tunnustust. Hoolimata sellest, et menu saatis tema esimesena projekteeritud hoonet, mida küll pidevalt ja ekslikult Gray õpetaja loominguks nimetatakse, tegi ta oma uuendusi vaikselt, omaette ja enda nõudmistele vastavalt. Samas elas ta piisavalt kaua (98-aastaseks), et oma loomingu taasavastamine ja ausse tõstmine ära näha. Kuigi tänapäeval käiakse Gray teoste eest välja ülisuuri summasid ja sellele pööratakse pidevalt tähelepanu, on tema ideed ja isiksus pigem varjatud ja vastuolulised, kuigi haaravad.

 

NB! Viiruse leviku tõttu palume arvestada, et Eesti Vabariigi Valitsuse ja Terviseameti korraldustega seoses tuleb kõigil auditooriumi külastajatel (alates 12. eluaastast) esitada saabudes dokument enda nakkusohutuse tõendamiseks koos isikut tõendava dokumendiga.
Loe täpsemalt kehtivatest külastustingimustest.

Liitu uudiskirjaga