fbpx

Otsing

Kumu Dokumentaal: Paradiisikatked 12.04.2023 | 18.00

Kumu kunstimuuseum
Jonas Mekas with his first Sony video camera in 1987, as seen in Fragments of Paradise, directed by KD Davison. Courtesy of the Jonas Mekas estate.
Arhiiv_Kumu Dokk
Film

Kumu Dokumentaal: Paradiisikatked

Asukoht: Kumu auditoorium

Rež K. D. Davison
USA 2022, 98 min
Inglise ja leedu keeles, ingliskeelsete subtiitritega 
Filmiõhtu juhatab sisse filmirežissöör Marko Raat 

Harukordne dokumentaal leedu-ameerika filmitegijast, luuletajast, kunstnikust, kriitikust, arhivaarist ja Ameerika avangardkino ristiisaks kutsutud Jonas Mekasest (1922‒2019), kelle teened ja panus mõtestada, julgustada, populariseerida, levitada, koguda ja säilitada filmikunsti, on hindamatu.

Peale saabumist New Yorki ja 16 mm amatöörfilmikaamera ostmist 1949. aastal hakkas Mekas lühikeste hetkedena jäädvustama oma igapäevaelu, ja nii seitsekümmend aastat järjest. Need n-ö päevikud, milles on tunda eemalolekut, nukrust ja poeesiat, muutusid avangardkino ajaloo oluliseks osaks, mälumaastikeks, mis hõlmavad rikkalikult kaadreid ka tollasest filmi- ja kultuurielust laiemalt.

Nooruspõlve purustanud ajalugu jäi aga hõljuvaks taagaks ja igatsus koduküla järele melanhoolseks varjuks elu lõpuni.

Davison toob välja Mekase elu märgilised hetked. Ta ehitab filmi üles, andes dokumentaalile tõelise südamerütmi Mekase filmiklippide ja Jarmuschi, Watersi, Scorsese, Warholi, Ginsbergi jt kommentaaride põimimisega.

Empaatiline ja tunnetuslik lugu mehest, kes kuulutas elu lõpuni avangardfilmi evangeeliumi ja poeesiat, kes võitles teiste loomingu eest rohkem kui enda oma eest, kes kandis sisimas minevikumälestusi, kuid mõtles tulevikule, kes ei pidanud lugu kuulsusest, vaid hetkes tabatud pilguheidust ilule paradiisis.

Kumu Dokumentaal Liitu uudiskirjaga