fbpx

Otsing

Kumu Dokumentaal: The Beatles ja India 05.01.2022 | 18.00

Kumu kunstimuuseum
The Beatles ja India. © NICK NUGENT
Arhiiv_Kumu Dokk
Film

Kumu Dokumentaal: The Beatles ja India

Rež Ajoy Bose, Peter Compton
Suurbritannia 2021, 96 min
Inglise keeles
Filmi juhatab sisse The Beatles eluaegne fänn ja armastatud laulja Ivo Linna.

Mõned minutid enne seansi algust alustame viktoriiniga, varuge aega ja tulge veidi varem kohale!

1960. aastate keskpaigaks oli Liverpooli popgrupp The Beatles muutunud Jeesusestki populaarsemaks. Vähemasti nii väitis ühes intervjuus John Lennon, põhjustades sellega konservatiivse kogukonna raevu. 1966. aastal anti viimane tasuline kontsert, aasta hiljem võttis endalt elu nende pikaaegne mänedžer ja sõber Brian Epstein. Biitlite vahel hakkasid kasvama sisepinged ja kuulsuse tipul olevat bändi ähvardas laialiminek. Otsus minna Indiasse akusid laadima muutis nii mõndagi…

Dokumentaalfilm jutustab värvikate arhiivikaadrite kaudu loo maailma kuulsamast ansamblist, kes tegi ka Indiast 1960. aastate lõpus maailma populaarseima riigi. Kuigi The Beatles ja eelkõige nende kitarrist George Harrison huvitus India kultuurist ja selle maa traditsioonilistest muusikainstrumentidest juba aastaid varem (esimest korda võis näiteks sitarit kuulda biitilite 1965. aasta albumil „Help“), jõudis bänd tervikuna Indiasse 1968. aasta kevadel, kui osaleti Rishikeshis (Himaalaja mäestiku lähistel asuv maailma joogapealinn Põhja-Indias) Maharishi Mahesh Yogi transtsendentaalse meditatsiooni kursusel.

Biitlite vaimustust tookord oma silmaga pealt näinud Calcutta mässumeelne teismeline Ajoy Bose on koos kultuuriuurija Peter Comptoniga 50 aastat hiljem teinud filmi sellest, kuidas Indias veedetud aeg kujundas kõigi aegade suurima rokkbändi edasist arengut, mis viis ka popmuusika üheks mõjusamaks duubelalbumiks tituleeritud „The Beatles“ (1968, tuntud ka kui „Valge album“) salvestamiseni.

NB! Viiruse leviku tõttu palume arvestada, et Eesti Vabariigi Valitsuse ja Terviseameti korraldustega seoses tuleb kõigil auditooriumi külastajatel (alates 12. eluaastast) esitada saabudes dokument enda nakkusohutuse tõendamiseks koos isikut tõendava dokumendiga.
Loe täpsemalt kehtivatest külastustingimustest.

Liitu uudiskirjaga