fbpx

Otsing

Kunst või teadus 14.10.2022 – 19.03.2023

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Illustratsioon A. Postelsi ja F. J. Ruprechti koostatud raamatule „Illustrationes algarum“ (Vetikate pildid). Peterburi, 1840
Näitus

Kunst või teadus

Asukoht: 3. korrus, B-tiib

Näitus võtab esimest korda põhjalikuma vaatluse alla kunsti ja teaduse suhete ajaloo Eestis. Tänapäeval, mil üha suurem osa infost on visuaalne ja oskus pilte kriitiliselt tõlgendada järjest vajalikum, tasub värske pilguga vaadata ka ajaloolisi teadusjooniseid. Piltide ülesandeks ei ole ainult teaduse vahendamine ja illustreerimine, vaid need mängivad aktiivset rolli uute teadmiste loomisel.

Tähelepanu keskmes on loodus- ja meditsiiniteaduste visualiseerimine 19. sajandil ja 20. sajandi alguses. Sel ajal olid need teadusharud tihedalt põimunud rassiteaduse ja kolonialismiga. Nagu teadmiste ajalugu tervikuna, on ka pildid lahutamatult seotud võimuga.

Näitusel vaadeldakse Eesti teaduspildi vastuolulisi suhteid Vene impeeriumi valduste kaardistamise ja kontrollimisega. Fookuses on ka kogudes leiduva materjali päritolu ja muuseumieetika küsimused: kuidas leida uusi viise teaduskogude kujunemise ajaloos peituva sotsiaalse ebavõrdsuse ja tõrjutuse uurimiseks ja esitamiseks?

Nii Eesti teadusele kui ka kunstile andis tugeva tõuke ülikooli taasavamine Tartus 1802. aastal. Lisaks Tartu Ülikooli kogudele saab näha teaduspilte teiste Eesti teadus- ja mäluasutuste kogudest ning tutvuda joonistajate ja illustraatoritega, kes on siiani „päris“ kunstnike ja teadlaste kõrval varju jäänud. Esile on tõstetud naiste unustatud osa siinses kunsti- ja teadusloos.

Ajalooliste teaduskogudega suhestub Kristina Normani loovuurimuslik teos „Võrdlev anatoomia“.

Näitus toimub Tartu Ülikooli muuseumi, Eesti Kunstimuuseumi ja Eesti Kunstiakadeemia koostöös. Nüüdisaja kunstnikuna on kaasatud Kristina Norman.

Maastikumaali geoloogia

Kolmanda korruse A-tiiva projektiruumis 1 on üleval  „Maastikumaali geoloogia“, mis on käesoleva näituse osa. Visuaalkultuurilise uurimusena vaadeldakse Eesti mälu- ja õppeasutuste kogudes leiduvaid teaduspilte ning kunsti ja teaduse seoseid. Siinne projektiruumi näitus käsitleb geoloogia ja maastikumaali vastastikust mõju.

Teadusprojekt „Kunst või teadus“

Meeskond

Kuraatorid: Jaanika Anderson, Linda Kaljundi, Kadi Polli, Kristiina Tiideberg, Ken Ird
Näituse kujundus ja visuaalne identiteet: Jaanus Samma
Meediagraafika kujundus: Külli Kaats
Koordinaator: Magdaleena Maasik

Teosed näitusel

Toetajad

Pressikajastused