fbpx

Otsing

Kunstnikuvestlus: Jonna Kina 31.03.2022 | 18.00

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Jonna Kina. Neli skulptuuri viieteistkümnes osas. 2022. Kaader videost. Kunstniku loal
Loeng või vestlus

Kunstnikuvestlus: Jonna Kina

Vestlus kunstniku Jonna Kinaga Kumu kunstimuuseumi 3. korruse projektiruumi näitusel „Jonna Kina. Neli skulptuuri viieteistkümnes osas“ Vestlust modereerib näituse kuraator Tiiu Saadoja, vestlus toimub inglise keeles.

Jonna Kina (1984) on multidistsiplinaarne Soome kunstnik. Filmi „Neli skulptuuri viieteistkümnes osas“ eellugu ulatub aastasse 2019, mil kunstniku tähelepanu köitsid Teise maailmasõja ajal märtsipommitamises kahjustada saanud Amandus Adamsoni (1855–1929) ja August Weizenbergi (1837–1921) skulptuurid Eesti Kunstimuuseumi kogus. Filmi valmimisperioodi jooksul on ajaloolisele perspektiivile ootamatult lisandunud tänapäevased kihistused.

Jonna Kina film on nagu liim, mis seob skulptuuride tükid taas üheks, kuigi teises kompositsioonis ja järjekorras, pakkudes sel viisil võimalust neid uuesti eksponeerida. Kunstnik pole teoste fragmentidele andnud hierarhilist tähtsust: kaamera rahulik libisemine muudab samaväärselt oluliseks kõigi nelja teose tükid – väikesest marmorkillust pooltorsoni. Kunstniku positsioon filmis on selge ning arvestav: austus konservaatori ja tema töö vastu, mida ta pühendumuse ja hoolega teeb.

Kina käsitleb loomist ja hävingut, näidates sõjas kahjustada saanud skulptuuride fragmentide kaudu muuseumi suurt rolli kunstipärandi säilitajana. Muuseum pole pelgalt kunstiteoste näitaja, vaid ka nende hoidja. Külastajale on nähtamatu osa, mis jääb näitusesaalist välja: muuseumi kogud, nende lugu, tema inimesed.

Kuraator: Tiiu Saadoja