fbpx

Otsing

Kunstnikuvestlus Pakui Hardware’iga 25.02.2024 | 16.00

Kumu kunstimuuseum

Kumu aatrium

Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
 • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
  28 €
 • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
  9 €
 • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
  20 €
Foto: Arūnas Baltėnas
Loeng või vestlus

Kunstnikuvestlus Pakui Hardware’iga

Kunstnikuvestlus Leedut 60. Veneetsia biennaalil esindava kunstnikeduo Pakui Hardware’i ja näituse „Raamist lahti. Leis, Tabaka, Rožanskaitė“ kuraatori Laima Kreivytėga.

Vestlusel arutavad kunstnikud Neringa Černiauskaitė ja Ugnius Gelguda oma loomingulist suhet näitusel „Raamist lahti“ eksponeeritud kunstniku Marija Teresė Rožanskaitėga (1933‒2007), tutvustavad Pakui Hardware’i 60. Veneetsia biennaali Leedu paviljoni teost ning avavad Rožanskaitė tähtsust nende kunstipraktikas ja Leedu kunstiajaloolises kontekstis laiemalt.

 • Miks ja kuidas on Rožanskaitė looming kaasaegse kunsti kontekstis oluline?
 • Milliseid seoseid loob Pakui Hardware enda ja Rožanskaitė teoste vahel? Milliseid uusi vaatenurki ja tõlgendusi see kunstiline dialoog avab?

Pakui Hardware’i projekt „Inflammation“, mis esindab Leedut 60. Veneetsia biennaalil, toob kokku kahte põlvkonda kuuluvate kunstnike erinevad kogemused ja uurib (post)inimkehade põletikku tänapäeva majanduslikes ja sotsiaalsetes tingimustes. Marija Teresė Rožanskaitė maale ja Pakui Hardware’i skulptuuriinstallatsiooni ühendavad meditsiini ja haiglate, aga ka looduslike, kosmiliste ja tööstusmaastike teemad.

Pakui Hardware. Neringa Černiauskaitė ja Ugnius Gelguda

Pakui Hardware (Neringa Černiauskaitė ja Ugnius Gelguda) on 2014. aastal asutatud kunstnikeduo. Neil on olnud isikunäitused kaasaegse kunsti keskuses BALTIC (Gateshead, Suurbritannia), moodsa kunsti muuseumis mumok (Viin), Leipzigi kunstimuuseumis, Leedu Riiklikus Kunstimuuseumis (Vilnius), Kunstverein Bielefeldis (Saksamaa), carlier/gebaueris (Berliin ja Madrid), Tenderpixelis (London), Kaasaegse Kunsti Keskuses (Vilnius) ja Kaasaegse Kunsti Keskuses Kim? (Riia). Pakui Hardware on osalenud 16. Istanbuli biennaalil, 13. Balti triennaalil (Vilnius), Gardena biennaalil (Itaalia) ja Kaunase biennaalil, samuti näitustel Basel Kunsthallis, MAXXIs (Rooma), Praha Rahvusgaleriis, Vilniuse Rahvusgaleriis, Ujazdowski kunstikeskuses (Varssavi), Bozaris (Brüssel) ja paljudes teistes näitusepaikades. Aastal 2024 esindab Pakui Hardware Leedut 60. Veneetsia biennaalil koos Marija Teresė Rožanskaitėga (1933‒2007).

Üritus toimub inglise keeles.

Üritus on osa näituse „Raamist lahti. Leis, Tabaka, Rožanskaitė“ publikuprogrammist. Näitus keskendub kolme Balti naiskunstniku – Malle Leisi (1940–2017), Maija Tabaka (1939) ja Marija Teresė Rožanskaitė (1933–2007) 1970.–1980. aastate loomingule hilisnõukogude keskkonnas. Kõik kolm astusid vastu tollase kunstimaailma reeglitele nii oma tavapärasest erineva eneseesitlusega kui ka ruumiloome viiside ja kunstnikuks olemise peegeldustega.