fbpx

Otsing

Kuraator Annika Toots ja kunstnik Hedi Jaansoo tutvustavad näitust „Sina, jõgi“ 14.12.2023 | 18.00

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Endel Veliste. Vaade läbi autoakna: katkine esiklaas. 1978. Tallinna Linnamuuseum
Näitusetuur

Kuraator Annika Toots ja kunstnik Hedi Jaansoo tutvustavad näitust „Sina, jõgi“

Kumu 4. korruse projektiruumi uue näituse „Sina, jõgi“ avamise puhul tutvustavad näitust kuraator Annika Toots ja kunstnik Hedi Jaansoo. Tuuril avatakse väljapaneku kontseptuaalset tausta ja koostamisprotsessi ning räägitakse lähemalt teoste autorite taustast ja loomingust.

„Sina, jõgi“ toob kokku fotograafid Peeter Toominga ja Endel Veliste ning visuaalkunstnik Hedi Jaansoo. Kunstnike fotoseeriad toovad välja, kuidas kaamera võib samaaegselt nii võimendada distantsi ümbritsevast keskkonnast, anda hääle kividele, taimedele ja veele kui ka teha nähtavaks loodusliku ja inimloodud keskkonna olemusliku läbipõimituse. Näitus „Sina, jõgi“ kutsub eelkõige mõtisklema looduse ja inimese vaheliste suhete ning neid vahendava tehnoloogia rolli üle.

„Sina, jõgi“ on Kumu kunstimuuseumi 4. korruse püsiekspositsiooni „Konfliktid ja kohandumised. Nõukogude aja Eesti kunst (1940–1991)“ taasavatava projektiruumi avanäitus. Tuur toimub näituse avaprogrammi raames.

Väljapanekud projektiruumides

Annika Toots on fotograafiale ja kaasaegsele fotokunstile pühendunud kunstiteadlane. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi magistriõppe ning on sama eriala doktorant. Ta on toimetanud ja koostanud kunstiteemalisi raamatuid („Kunstnike ruumid: 16 stuudiovisiiti“, 2017; „Neelatud aeg“, 2021; „Your Time Is My Time“, 2023) ning kirjutanud ja kureerinud näitusi arhiivide, mälu, antropotseeni ning fotograafia ristumis- ja hargnemiskohti puudutavatel teemadel. Eesti Kunstiakadeemias õpetab ta fotoajalugu ja -teooriat.

Hedi Jaansoo on eesti fotograaf ja visuaalkunstnik. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide teaduskonna fotograafia eriala bakalaureusekraadiga 2014. aastal ja kaasaegse kunsti eriala magistrikraadiga 2018. aastal ning on täiendanud end Bergeni Kunsti- ja Disainiakadeemias Norras (2012/13). Ta on osalenud grupinäitustel nii Eestis kui ka välismaal. Jaansoo loomingu keskmes on haprus, tundlikkus, lilled, konfliktsed ihad ja igatsus. 2018. aastal pälvis ta Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide teaduskonna noore kunstniku preemia. Sel poolaastal töötab Jaansoo WIELSi kaasaegse kunsti keskuse residentuuris Brüsselis.