fbpx

Otsing

Kuraatoriekskursioon ja performance näitusel „Mälu arheoloogid. Kunstikogu Vitols Contemporary“ 01.12.2022 | 18.00

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Leonards Laganovskis. Perspektivnaya. 2009. Õli. Kunstikogu Vitols Contemporary, Riia
Etendus
Näitusetuur
Teemaüritus

Kuraatoriekskursioon ja performance näitusel „Mälu arheoloogid. Kunstikogu Vitols Contemporary“

Kuraatorieksursioon näitusel „Mälu arheoloogid. Kunstikogu Vitols Contemporary“ koos Eda Tuulbergiga.

Lisaks leiab näitusesaalis aset Goshka Macuga teosega „Marksismi surm. Kõigi maade naised, ühinege“ (2013) kaasnev performance, mida esitavad etenduskunstnikud Keithy Kuuspu ja Liisa Saaremäel.

„Mälu arheoloogid“ on esimene põhjalik sissevaade Baltimaade ühte huvitavamasse kunstikogusse Vitols Contemporary, mis keskendub Ida- ja Kesk-Euroopa kaasaegsele kunstile ning kuhu kuulub ligi 1000 teost rohkem kui 150 autorilt. Kollektsionääride Irina Vītola ja Māris Vītolsi sõnul on kogu ajendatud nende huvist kultuuriliselt mitmekesise Ida- ja Kesk-Euroopa regiooni sotsiaalsete ja poliitiliste muutuste vastu pärast Berliini müüri langemist 1989. aastal. Näitusel on väljas teosed Lätist, Rumeeniast, Poolast, Venemaalt, Tšehhist, Leedust, Eestist, Gruusiast, Slovakkiast, Albaaniast ja Ukrainast.

Näituse pealkiri sündis filosoof Walter Benjamini mõttest, et mälu pole mineviku uurimise tööriist, vaid miski, mida me kogeme ja mis üksnes vahendab möödunut – nii nagu maapõu peidab endas iidseid linnu. Inimene, kes soovib läheneda oma minevikule, peab kaevama („Ausgraben und Erinnern“, 1932). Seega ei ole mälu neutraalne vahend mineviku uurimiseks, vaid (nii kehaline kui ka ruumiline) kogemuslik suhe mineviku kihistustesse.
Näituse kuraator: Eda Tuulberg