fbpx

Otsing

Laval ja lõuendil 07.03.2020 – 02.08.2020

Tartu Linnamuuseum
Peet Aren. Dekoratsioonikavand August Strindbergi näidendile „Tontide sonaat“. 1923. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Laval ja lõuendil

Tartu Linnamuuseumis avatud Eesti Kunstimuuseumi kuraatori Kerttu Männiste näitus ”Laval ja lõuendil” toob vaatajate ette 20. sajandi esimesel poolel tegutsenud Eesti kunstnike vabaloomingu kõrvuti samade autorite poolt teatrilavadele looduga. Näitus oli möödunud suvel avatud Adamson-Ericu muuseumis.

Erinevalt vabaloomingust on lavakujunduste puhul loominguline vabadus piiratud: kunstnikul tuleb lähtuda näidendist, režiist, teatri tehnilistest võimalustest jm. Näitus annab võimaluse märgata, millisel kujul ilmnesid modernistlikud suundumused kummaski kunstivaldkonnas ja kuidas väljendusid autorid erinevates loominguvaldkondades.

“On hea meel, et näitus on saanud n-ö “teise vaatuse” ja võimaluse rõõmustada Tartu kunsti-, teatri- ja muuseumisõpru värvika ja vaheldusrikka väljapanekuga,” ütles kuraator Kerttu Männiste. “Võrreldes Adamson-Ericu muuseumis toimunud näitusega on Tartu Linnamuuseumis eksponeeritud näitusekomplekt tartulikum: näituselt leiab teatrikunstnik Voldemar Haasi kavandeid, kelle teatritee kulges aastatel 1923–1937 Vanemuise teatris, samuti on laiema teostevalikuga esindatud Roman Nymani, Aleksander Tuurandi ja Henrik Olvi looming.”

Näitusel on esindatud Roman Nymani, Ado Vabbe, Henrik Olvi, Peet Areni jpt teosed. Eksponaadid pärinevad Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi, Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi ning Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse kogudest.

Kuraator: Kerttu Männiste
Kujundaja: Mae Kivilo