fbpx

Otsing

Laupäevaakadeemia: Linda Kaljundi. Enneolematud õudused ja hirmuteod 16.10.2021 | 15.00

Kadrioru kunstimuuseum
Täispilet: Kadrioru kunstimuuseum
12 €
  • Perepilet: Kadrioru kunstimuuseum
    24 €
  • Sooduspilet: Kadrioru kunstimuuseum
    8 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
David Vinckboons (1576–1632). Talupojad ajavad Hispaania sõdurid oma majast välja (detail). U 1600. Õli, puit. The Phoebus Foundation
Loeng või vestlus

Laupäevaakadeemia: Linda Kaljundi. Enneolematud õudused ja hirmuteod

Enneolematud õudused ja hirmuteod. Imaginaarsest ja reaalsest vägivallast varauusaegses Euroopas ja Liivimaal
Dr Linda Kaljundi (Eesti Kunstiakadeemia)

Varauusaeg on vastoluline: ühelt poolt iseloomustavad seda maailma ja teadmiste plahvatuslik avardumine, kultuuri ja kunsti areng jne, teiselt poolt aga ka hirmu, tagakiusamise ja vägivalla lai levik. Uurijaid on ikka ja jälle huvitanud küsimus, kas sellel ajal laialt levinud vägivalla kirjeldused peegeldavad maailma muutumist vägivaldsemaks või tuleks nende põhjust otsida ka kunsti ja kirjanduse muutumises ning trükikunsti levikus. Loengus vaagitakse imaginaarse ja reaalse vägivalla küsimust ennekõike Liivimaa näitel.

Linda Kaljundi on Eesti Kunstiakadeemia kultuuriajaloo õppejõud ning Tallinna Ülikooli vanemteadur. Tema uurimishuvid koonduvalt ühelt poolt Läänemere regiooni ajalookirjutuse ajaloo, teiselt poolt aga kultuurimälu, teadmiste ja keskkonnaajaloo ümber. Lisaks on ta kaaskureerinud Eesti Kunstimuuseumis mitmeid näitusi, sh Kumu uue püsinäituse „Identiteedimaastikud: Eesti kunst 1700–1945“ (2021).

Näitusega „Memlingist Rubensini. Flandria kuldne ajastu“ kaasnev Kadrioru kunstimuuseumi laupäevaakadeemia loenguprogramm seab eesmärgiks siduda näitusel eksponeeritud Belgia kollektsiooni 15-17. sajandi Madalmaade kunsti- ja kultuurilooliste esemete kogu siinse kultuuripärandi ning erialaste teadmistega.
Laupäevaakadeemia loengud toimuvad Kadrioru kunstimuuseumis kuuel laupäeval (28.08, 04.09, 18.09, 25.09, 09.10, 16.10) algusega kell 15. Loengule järgneb temaatiline ekskursioon näitusel. Loengusarja kureerib Greta Koppel. Laupäevaakadeemia loengusarja toetab Eesti Kultuurkapital.

Toetajad