Loeng „Prado. 200-aastase muuseumi lugu“ 05.05.2022 | 15.00

• Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
Prado muuseum Madridis. Foto: Prado muuseum
Loeng või vestlus

Loeng „Prado. 200-aastase muuseumi lugu“

Francisco Tardío (Prado muuseum)
Loeng on ingliskeelne

Hispaania olulisima kunstimuuseumi – Museo del Prado välissuhete osakonna juht Francisco Tardío esineb loenguga selle ühe maailma tuntuma muuseumi kollektsioonist ja kujunemisest. Ingliskeelne loeng „Prado. 200-aastase muuseumi lugu“ toimub Kadrioru kunstimuuseumis.

Prado muuseum kuulub maailma olulisemate kunstimuuseumide hulka, paljud selle kogudesse kuuluvad maalid on kõigile kunstiajaloo õpikutest tuntud tähtteosed. Iga-aastaselt külastab muuseumi ligi kolm miljonit inimest. Muuseumi kogude tuumiku moodustavad kuninglikud kollektsioonid, mis peegeldavad Hispaania kuningate sajandeid kestnud erakordselt suurt huvi kunsti vastu. Kollektsioon kajastab kuningate eelistusi ja maitset ja näitab Hispaania monarhia hiilgust. Kuigi suurima osa kogust moodustavad Hispaania kunstnike maalid, kuuluvad ka sellesse Itaalia ja Madalmaade 16.–17. sajandi suurmeistrite teosed. Loengus käsitleb Francisco Tardío nii muuseumi kujunemist ja kollektsiooni olulisemaid teoseid, kui ka muuseumi toimimist ja rolli viimase saja aasta jooksul. Prado muuseum on oluliseks Hispaania rahvuslikus sümboliks, selle kunstiväärtused on osa hispaanlaste identiteedist.

Francisco Tardío visiit Tallinnasse on seotud Prado muuseumi ja Hispaania suursaatkonna koostööprojektina valmiva välinäitusega „Prado meistriteosed Tallinna tänavatel“ (Prado in the Streets).
4. mail avatakse Kadrioru pargis, Kadrioru Kunstimuuseumi ja Russalka vahelisel promenaadil repronäitus, mis eksponeerib Hispaania El Prado muuseumi pärleid. Tegemist on Prado muuseumi ammuse algatusega, mis on varem külastanud mitmeid suurlinnu Ameerikas, Euroopas, Aasias ja Aafrikas.

Näitus ja loeng saavad teoks Hispaania Suursaatkonna, Museo del Prado, Eesti Kunstimuuseumi ja Tallinna Kultuuriameti koostöös.